Преобразяващата се градска среда

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Част от старите трамваи в столицата имат вече нова визия. Само за няколко дни графити артисти преобразиха очуканите, ръждясали и скърцащи трамваи. Сега по линиите 4 и 18 се движат цветни мотриси. А художниците започнаха и свои нов проект в градската среда. За това разказва в "Денят започва" репортажът на Благой Цицелков.

В някогашното трамвайно депо "Клокотница" графити-артисти изрисуваха стари трамваи и ги преобразили само за ден. Акцията е част от фестивала за съвременно изкуство – „Зона култура”. Столични вече се радват на трамваите, които се движат по линиите 4 и 18. Наско и Йоан са сред артистите, които изрисуваха мотрисите без да искат пари за това. А онзи ден започнаха и нов проект на улица "Козлодуй", от където също минават "цветните" мотриси. В момента рисуват калкана на стара сграда, която до скоро имаше плашещ вид.

"В момента рисуваме едно пиано, което всъщност е една пешеходна пътека, и искаме да разчупим малко композициите и с по-алтернативни начини да изразим идеята на кампанията - повече хора да се придвижват пеша с колело и с алтернативни кратки превозни средства, вместо всеки да си е сам в колата и да прави задръстване както тук на това кръстовище" обясни Атанас.

"Ако може повече такива места, като стени на сгради, фасади, мостове трамваи, ако бъдат по-цветни, по-приятелски настроени мисля, че и хората ще се чувстват по този начин. Дори собственика на сградата не се намеси изобщо в концептуалното изображение, за което много му благодаря" каза Суни Данаджъ.

"Това е една инициатива за градския транспорт, за да се използва повече градски транспорт, да са кера повече колело и да се намали трафика като цяло, защото това кръстовище е много натоварващо и през делничните дни тука е пълно с нервни шофьори, които ни изнервят и нас докато рисуваме. Идеята е хората да осъзнаят, че могат да се придвижват и по други начини да се придвижват в града и това ще ги улесни и тях и всички. Отдавана си мечтаем града ни да е по-цветен и по-красив и хората да се усмихват повече" разказа Йоан.

Йоан и Атанас вярват, че графити изкуството вече се приема от хората и скоро те ще праявт разлика между вандализъм със спрей и рисуване.

"В последно време се появиха доста добри стени с идея, добре направени професионално, мисля че може да се види разликата с лапешките истории по стените и това, което ние правим" каза Йоан.

"В момента графитите са от една страна изкуство, което можеш да изложиш в галерия, от друга чист вандализъм", заяви Атанас.

До няколко дни проектът на графити-художниците ще бъде готов, идеята му е да е да покаже нуждата от повече пешеходни пътеки.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад