Как пешеходецът да съобрази несъобразената скорост?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Пешеходци коментираха тълкувателно решение на юристи за правата на хората при преминаване на пешеходна пътека. "Пешеходецът и колата не са равностойни, затова е направена пътеката, за да обезпечи безпрепятствено преминаване и сигурност на пешеходеца", каза гражданин, който определи тълкуванието като безумно.

И други пешеходци се чудеха как ще определят скоростта, с която се движи автомобилът, за да преминат по пътеката.

Становище на Висшия адвокатски съвет по тълкувателно дело на наказателната колегия на ВКС, касаещо поведението на пострадалите на пешеходни пътеки пешеходци и тяхната вина, предизвика противоречиви реакции в самата адвокатска колегия. От адвокатурата застъпват тезата, че пешеходецът може да е съпричинител на злополуката, ако не е преценил правилно скоростта на движение и дистанцията на ударилия го автомобил. Автор на становището е адвокат Милен Ралчев, който се включи в "Денят започва" от Варна, като отбеляза, че въпросът е еднозначно законодателно определен - разписани са еднозначно правилата, които трябва да се спазват както от страна на водачите, така и за пешеходците. "В никакъв случай правото на пешеходеца не е абсолютно, защото за да вземе пешеходната пътека, той трябва да спази определени правила и те са да се огледа внимателно, да прецени дали в близост има идващи автомобили, каква е тяхната посока, скорост, отстояние и едва след като се увери, че няма пречки за безпрепятственото му пресичане, той трябва да започне да пресича", заяви адвокат Ралчев и беше категоричен, че не може да се каже, че толерират водачите. Вдигането на ръка от пешеходците при пресичане предполага разграничаването на тези, които разговарят на тротоара от тези, които имат намерение на пресичат, поясни той.

Адвокат Борислав Вълчев изрази несъгласие с колегата си Ралчев, според него пешеходецът има право да подаде знак, че пресича, но няма такова задължение. Колкото до тълкувателното решение за абсолютното право на пешеходеца, в правовата държава има само едно абсолютно право и това е правото на живот, каза адвокат Вълчев. Тук проблемът е друг - това, което скандализира обществото и което говорят пешеходците е как адвокатите дават едно такова становище, където вменяват вина на пешеходеца и то не къде да е, а на пешеходната пътека. Не можем да изискваме от пешеходците те да носят отговорност за поведението на водача и да преценяват неговата скорост, категоричен беше Борислав Вълчев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад