Кой е срещу мен в мрежата?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Най-младите членове на нашето общество често са много по-добри в ползването на глобалната мрежа. Точно те обаче са поставени пред много опасности като нелегално съдържание, детска порнография и насилие. В учебните програми липсват уроци за безопасно поведение при ползване на интернет. Вчера в столичното 31 училище "Иван Вазов" започна пилотният проект "Кой е срещу мен в мрежата". В ролята на учители влязоха гостите ни в студиото днес Любомир Тулев от сектор "Компютърни престъпления" в ГДБОП, и Доброслав Димитров, собственик на компания за онлайн игри. Какво научиха децата нека видим в репортажа на Благой Цицелков и оператора Атанас Атанасов.

Наричат ги дигиталното поколение. Почти с раждането си получават за подарък някоя съвременна джаджа, снабдена задължително с неограничен интернет. В крак с времето, интернет се превръща и в част от тяхното обучение. Информация за това как да бъдат внимателни в интернет в учебниците почти няма.

Мартин Димитриев, ученик в 6. клас при 31 СУЧЕМ "Иван Вазов": "Ние си мислим, че интернетът е безопасно място, но има много хора, които се опитват да ти направят нещо лошо, да злоупотребят с него."

Симеон Димов, ученик в 6. клас при 31 СУЧЕМ "Иван Вазов": "Един мой приятел си даде профила на друг приятел, който искаше да го "развие", но направи точно обратното."

Къде са опасностите?

Мартин Димитриев, ученик в 6. клас при 31 СУЧЕМ "Иван Вазов": "Научих това, че не съм анонимен."

Дария Ангелова, ученичка в 6. клас при 31 СУЧЕМ "Иван Вазов": "Има много хора, които не го приемат на сериозно. Може да има много сериозни последици. Има много хора, които те следят и искат да ти направят лошо. Когато даваш тази информация, ти им помагаш на тези хора."

Симеон Димов, 6. клас в 31 СУЧЕМ "Иван Вазов": "Човек може да се подиграва с емоциите на хората и да те излъже по всяко време."

Когато се докоснат до обучение по киберсигурност, децата също осъзнават нуждата от него.

Симеон Димов, 6. клас в 31 СУЧЕМ "Иван Вазов": "Според мен би трябвало да има такъв нов час за интернет как да се справяме с лошите хора в интернет."

Светът в телефона на вашето дете е също толкова опасен, колкото и този извън него.

По темата продължихме разговора с гостите в студиото на "Денят започва". Любомир Тулев посочи, че от много години се говори за опасностите, които дебнат децата в интернет пространството, но е факт, че не можем да забраним нещо, което е полезно и така или иначе вече движи света. "Просто трябва да го опознаем. За да бъде детето в безопасност в интернет пространството, просто трябва да бъде добре обучено, да знае какви опасности го дебнат там." По думите му това трябва да става и в училище, и с помощта на родителите. За съжаление в училище липсва такъв предмет и инициативите в класните стаи са спорадични.

Доброслав Димитров сподели, че това, което се подценява от възрастните и не се обяснява на децата е, че няма никаква разлика между това да си на улицата и това да си в интернет пространството. Така както на улицата съветваме децата си да не говорят с непознати, така и за интернет важи същият съвет.

Вижте разговора във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад