Защо сега, както винаги преди избори, у нас се променят изборните правила?
Мария Илиева призна, че Венецианската комисия, която съблюдава спазването на законодателството в изборния процес, препоръчва 6 месеца преди избори д а не се правят съществени промени в избирателните правила. Според нея обаче законодателите са стартирали тази процедура в края на миналата година с единственото желание изборният процес да стане по-ефективен "като се направи преценка на несъвършенствата, установени на база на практиката".
"Не можем да бъдем упрекнати, че законодателстваме в последния момент, защото миналата година беше доста натоварена от гледна точка на промени в социалната сфера. Ние до последно, до месец декември гласувахме законите за социалната сфера. След това на дневен ред беше приемането на бюджета на държавата... При всички случаи, нашата цел е подобрим Избирателния кодекс, в никакъв случай не е за съществени промени."
Илиева уточни, че проемните са гласувани само а заседание на комисията, а днес предстои дебатът в пленарната зала.
Що се отнася до отмяната на преференциалния вот, според Кристиян Митев не става дума за страх от хората. Мотивите за промените били модели, залегнали в законодателствата на Австрия и Холандия. Той обясни как ще се осъществява този вот.
"Преференциалният вот ще се определя на база на така наречената "национална или общинска изборна квота" взависимост от това дали става въпрос за избори за Народно събрание, Европейски парламент или за избори за общински съветници.Досега по сега действащите правила преференциалният вот за избори за народни представители и за избори на общински съветници беше 7% от всички гласове, подадени за кандидатската листа на съответната партия."
Митев обясни, че идеята на вносителя ДПС е била да се избегне корпоративния и контролирания вот.
Кристина Такова обясни защо партия "Воля" е предлагала да има видеонаблюдение по време на избори - предложение, което не беше прието. Според нейната партия политиците трябва да гарантират прозрачността на изборния процес.
"Едно видеонаблюдение при отваряне на урните и преброяване на протоколите би дало прозрачност на българските граждани. Нашето предложение беше да се излъчва този процес онлайн на страницата на Общинската избирателна комисия и всеки гласоподавател да може да проследи съставянето на протоколите. За нас е излишно да присъстват толкова много застъпници."