Каква коалиция ще управлява България?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В очакване на първия пленарен ден в "Денят започва" социолозите Живко Георгиев и Юлий Павлов и общественикът проф. Михаил Неделчев коментираха опитите на политическите сили, представени в 43-тото Народно събрание, да съставят правителство.

 vlcsnap-2014-10-29-09h07m34s108Следващият кабинет трябва да е правителство със стабилно мнозинство, категоричен бе проф. Неделчев, който е член на Обществения съвет на Реформаторския блок. Според него българското общество "много бързо се уморява от ходовете на демокрацията, а тя е сложно, продължително нещо". Той подчерта и факта, че същинските преговори за съставяне на правителство още не са започнали, защото мандатът още не е вречен. "Преговорите трябва да стават пред очите на обществото, но никой не трябва да пришпорва политиците веднага да постигат съгласие", настоя проф. Неделчев и добави, че позицията на Реформаторите е да се положат максимални усилия както в предварителните разговори, така и в по-следващ етап за постигане на мнозинство, което да застане зад новото правителство.

vlcsnap-2014-10-29-09h31m34s147През 2005 година имахме подобна картина - партията победител имаше 82 депутати и правителството бе съставено два месеца след изборите, припомни Юлий Павлов. Нормално е преговорите да продължат по-дълго, но това, което не е нормално, е политическите сили често да си менят становищата - например в началото Реформаторският блок имаше възражения срещу участието на Патриотичния фронт в управление, сега обратното - настояват за това, отбеляза социологът и добави: "Притеснително е и друго нещо - говори се за дясно управление. Настина повечето хора на изборите гласуваха за партии от дясната част на спектъра, но не им дадоха мнозинство. Политическите формации, които са вдясно, са ГЕРБ и Реформаторският блок. Патриотичният фронт не е дясна формация, дори не е и центристка. Тяхната програма е доста лява... Тяхното включване в управляващата коалиция би я направило не толкова дясна, а да не забравяме и възраженията, които ЕК има към участието на националисти в управлението."

 vlcsnap-2014-10-29-09h42m35s119Според Живко Георгиев е сигурно, че никой от преговарящите не иска предсрочни избори. Социологът е убеден, че правителство ще бъде съставено, по всяка вероятност то ще е малцинствено, но ще има достатъчна парламентарна подкрепа поне в началото на мандата. Той, обаче, припомни, че "дяволът е в детайлите" и че има много широк хоризонт за противопоставяне по-нататък при персоналните решения. Георгиев отбеляза, че на разговорите се приписва по-голям драматизъм от нужното. Със сигурност освен публичните консултации тече и договаряне, на което не сме свидетели, каза той и добави: "Аз съм почти убеден, че ще се случи нещо подобно, някаква реплика на парламентарната ситуация преди един парламент, когато ГЕРБ управляваше. Помним, че тогава ГЕРБ демонстрира чудеса от възможности и инструментариум да си осигурява парламентарно мнозинство с всякакви техники."

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад