Какво казват политиците, когато говорят?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Българските евродепутати на първо място трябва да защитават българския интерес. В крайна сметка избираме депутатите не след езиков тест, а на базата на техните идеи. В говоренето за езика често ни убягва темата, за която се говори, а в случая тя беше много важна – за Иран, каза в сутрешния блок на БНТ преводачът Мариана Хил по повод добилото популярност в интернет интервю на английски език на евродепутата Николай Бареков.

Хил„Моят съпруг никога не би се оправил с английския, който чува в Европейския парламент, защото се говори от хора, за които не е роден. Много е трудно, когато политикът няма послание. Много трудно се формулира мисъл, която не съществува", каза още Мариана Хил. Депутатите са функция на обществото. Обществото ни е неграмотно, подчерта тя.

Бошнакова"Не сме нещо много по-различно от останалите страни, посочи Десислава Бошнакова, експерт по пиар. В Европейския парламент и другите държави не изпращат хора, които владеят перфектно чужди езици. Въпросът е дали показваш доколко владееш чуждия език на публично място или в разговор с приятели. Това интервю не влияе добре върху имиджа на нашата страна. Ако западен политик не владее достатъчно добре чужд език, той няма да си позволи да го използва в официално интервю", добави тя.

В момента у нас търпимостта към неграмотността е изключително голяма. По-скоро не търпим някой, който е грамотен. Търпим неграмотността и пред микрофон, дори й се радваме, каза още Десислава Бошнакова.

Благова„За мен проблемът за политическото говорене е част от проблема за политическата култура на една нация“, коментира доц. Блага Благоева, преподавател в Университета за национално и световно стопанство. Политическото говорене се формира, а формирането му зависи от типа политическа култура“, обясни тя. За нея е по-коректно да се говори за ниво на културност и равнище на политически знания у българските политици, но не за ниво на политическа култура.

Доц. Благоева цитира изследване, изготвено от филолози от Софийския университет, според което най-често употребяваните думи от политиците са отговорност, пространство, приоритети, прозрачност, популизъм, дискурс, реалност, визия, стартиране, финализиране.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад