Кой, какви права има над децата?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Тема, която със сигурност вълнува много хора, но за съжаление най-потърпевши остават децата. След раздяла между родителите кой трябва да получи права за попечителство? Колко са семействата и двойките в България, които се борят за права над децата си разбрахме от репортажа на Ирина Шуликова.

7000 двойки са завели бракоразводни дела през 2014г. Най-много са постъпленията на дела по взаимно съгласие, следвани от разводите по исков ред. Делата за родителски права са почти 600. В това число попадат решенията за съгласие за пътуване в чужбина на детето. Разводът между двама души е развод между два свята. Много често потърпевши остават децата.

По темата в студиото на „Денят започва“ говориха Светослав Стефанов, председател и учредител на съюза на бащите в България, медиатор към Софийския районен и Софийския градски съд, и медиаторите Евгения Димова и Евгения Нанчева.

Стефанов попада в статистиката по темата, преминал е по бракоразводните дела.

„Детето остана при майката, както става в 99% от случаите – правата се дават на майката, съответно бащите имат някакъв режим, но обикновено това не е проблемът. Проблемът е друг, че след като излезе съдебното решение, възникват конфликти, свързани със следното нещо, че отглеждащите родители, в това число слагам и бащи, на които са дадени правата, започват по един начин да се опитват да отчуждават детето от другия родител“, обясни Стефанов.

„Преди 8-9 месеца решихме с Петър Христов и учредихме съюз на бащите в България с ясната цел, че по някакъв начин трябва да се случи нещо. Как може да се случи нещо? Като започнат да се разчупва тази стара и закърняла система и това, което наблегнахме беше, че трябва родителите преди въпросното бракоразводно дело да постигнат някакъв консенсус, един вид медиация, в която и едната страна, и другата не се чувства ощетена“, продължи той.

„Съдът е правоприлагащ орган, той прилага закона и не, че не си свършва работата, напротив, но първо законът не е съвършен, не може да обхване всички случаи, второ отговорността за детето си тежи върху родителите. Те сами трябва да узреят и да поемат отговорност, да седнат, да разговарят, да обсъдят какво за тях е добре. Няма съдия, който да направи решение, валидно за всички, каза Димова.

„Медиацията допуска процедурата както общи, така и индивидуални срещи. Едно от предимствата не медиацията е това, че тя е поверителна процедура, както доброволна, така и страните са равнопоставени в процеса, а ролята на медиатора е, че е безпристрастен към двете страни, обясни Нанчева.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад