Кой клати банковата система и как ще се преборят институциите?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Хората започнаха да реагират изключително ирационално, под въздействието на слухове. За да спре това, държавата трябва да потърси отговорниците за тези слухове, да започне разследване и да има арести. Гарантираните влогове не са достатъчен повод да се постигне спокойствието на хората. Политиците също трябва да спрат да плашат хората с приказки за фалирала банкова система, защото много добре знаят, че това не е така.

Около тази теза се обединиха бившият финансов министър Стоян Александров и старши икономистът в институт "Отворено общество" Георги Ангелов в студиото на "Животът и други неща". Гостите на предаването коментираха въпроси като кой клати банковата система и каква е ситуацията с банките в България.

Александров бе категоричен в мнението си, че тези събития са очаквани, тъй като няма как да се атакува една банка и да не се стигне до ликвидна криза. Той заяви още, че при случая на КТБ е имало първоначално бездействие от страна и на правителство и на Централна банка, и неадекватни действия на Прокуратура.

"Очаквах, че заинтересованите вероятно ще продължат и по-нататък, няма да спрат само с тази банка, тъй като крайната цел явно е дестабилизация на цялата банкова система. И ето, започнаха, намериха една от най-големите банки. Учудвам се, обаче, че тук вече открито се атакува - с смс-и, с публикации, с коментари и т.н", добави Стоян Александров. Все пак настоящите действия на БНБ бившият финансов министър оцени като правилни и адекватни.

"Ако погледнем общата картина, това което се случва е абсолютно ирационално. Първо ирационално е на макроикономическо ниво - в смисъл тази банкова система издържа световна криза, издържа европейска криза, издържа гръцка криза, издържа растежа на лошите кредити, издържа всичко лошо, което можеше да се случи и сега без нищо да се случва, се атакува. Т.е. това не е заради някакви неща, които се случват в икономиката, а точно обратното. А още по-ирационално е на индивидуално ниво, защото в ЕС и в България всички депозити до 100 хиляди евро са гарантирани от държавата, а това са 90% от депозитите. Т.е. деветдесет и няколко процента от тези хора, които са на опашката, нямат причина да са там. Нямат рационална причина те да си теглят парите, защото са им гарантирани и по европейска директива и по българския закон, и държавата има пари, за да го направи това", коментира Георги Ангелов. Той също отбеляза, че единственото логично обяснение на създалата се ситуация е, че има организирана атака.

От тази атака Александров е на мнение, че заинтересовани са и някои политици. Но специалистът подчерта, че българският финансов сектор е един от най-стабилните в ЕС - и от гледна точка на държавните финанси, и от гледна точка на банковия сектор.

"Да престане да приказва и Бойко Борисов - държавата ни е фалирала. Не отива от устата на един премиер да се говорят такива неща. Много добре знае, че държавата ни финансово не е фалирала и че сега тя не е финансово по-зле от това, което е била преди три или четири години", заяви Александров.

"Банковата паника се бори чрез гаранция на влоговете. Т.е. държавата излиза, казва - аз гарантирам влоговете, няма нужда да си ги теглите. Ние това сме го направили - не работи. До толкова заразата е стигнала ирационално поведение, че хората казват - не ме интересува, не вярвам, лъжат ме нещо, дай да отида и да си ги изтегля", обясни поведението на хората Ангелов.

"Има нужда от радикални мерки. Със сигурност има нужда от разследвания и арести. Това е много важно, трябва да стане ясно, че държавата е от едната страна на бариерата срещу мутрите. Това са едни мутри, които искат да съборят цивилизацията", категоричен бе той.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад