Да обичаш и да можеш да рисуваш не е достатъчно, за да станеш автор на комикси. Първо това научиха децата, които участваха в коледната работилница. Но когато имаш жив Дядо Коледа за модел и добър художник за учител, почти винаги ти се получава. Като например при 12-годишната Богомила.
Богомила: Аз обичам да рисувам, горе–долу е лесно. Повече чета Манга – това е японски комикс.
Данаил Стефанов - художник: Особеното при комиксовия стил е, че при него се избягват доста от детайлите, за разлика от реализма и най-съществените неща от рисунката се оставят да бъдат изказани. Обикновено при комиксовия стил има контур, който е много по-силен и много по-значен и по този начин рисунката става много по-ясна за зрителите.
Децата научиха още, че героите се поставят в различни панели, чрез които се проследява действието на случката, която рисуват. Разбраха и че освен, че е интересно, рисуването на комикси развива и комуникативните им умения.
Стоян Стоянов – Комитски, основател на Музея на комикса: Комиксът е преди всичко комуникативно изкуство. Децата виждат това, което рисуват, могат да му прибавят текст, да създадат диалог, а това е много полезно, защото комуникацията е най-важното нещо, което липсва на нашите деца.
Коледната работилница за комикси се организира за 6. година. Идеята е на Стоян Стоянов – Комитски и на сценариста на комикси Мирослав Петров.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News