Конституционни въпросителни по време на избори. Говори Филип Димитров

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В студиото е конституционният съдия Филип Димитров. Той беше министър-председател в първото дясно демократично избрано правителство 1991-1992.

В духа на равносметката за държавата и неговия принос в демократичните промени Филип Димитров каза, че когато е встъпвал като премиер на 8 ноември 1991 г. България е била една "банкрутирала, обрулена" държава с почти нулева частна инициатива и все още командна икономика, в "пълна изолация и в дълг до шия". Двадесет и пет години по-късно "Слава богу, ... България е член на Европейския съюз и на НАТО... на позиция в кръга на богатите и добре справящи се държави", каза Димитров.

Какво би била процедурата, ако в понеделник кабинетът подаде оставка, в поселдните месеци от манадата на настоящия президент? Конституционният съдия подчерта, че процедурата при оставка на кабинета е уредена в член 99 от Конституцията и тя е винаги една и съща. Извършват се първо три акта на президента: разпускане на парламента, насрочвване на предсрочни парламентарни избори и назначаване на служебно правителство. След това се предлага мандат на най-голямата политическа сила, ако тя не състави кабинет - на втората сила, и при неуспех от нейна страна да състави правителство - на избрана от президента трета сила.

Ако обаче остават само три месеца до края на президентския мандат, парламентът не може да бъде разпуснат, т.е. остават само два акта, които да извърши президентът: назначава служено правителство и насрочва избори.

Служебното правителство принадлежи на институцията президент, не на човека-президент, е мнението на Филип Димитров. Досега обаче у нас не семе имали такъв казус, затова вероятно би се наложило допълнително тълкуване от Конституционния съд.

Иначе що се отнася до възможностите за оставка на правителството или искане вот на доверие, като експерт Димитров смята, че премиерът трябва да прецени какво да направи, "ако смята, че политическата ситуация му вързва ръцете" и правителството не може да изпълнява пълноценно функциите си.

Филип Димитров призна личните си предпочитания към мажоритарен вот. Според него, мажоритарнитя вот е също партиен вот, защото изразява политическите позиции на кандидатите в смисъл на политическа доктрина, на политически възгледи, с които гласоподавателите се припознават.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад