Кризата в Каталуния

В предаването вижте:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Пучдемон подписа декларация, с която призовава светът да приизнае независима Каталуния. Все още е под въпрос каква е законността на тази декларация и дали тя е само символична или това е официално обявяване на независимост.

Все още не се знае какъв ще е ходът на Мадрид. Съществува вероятността да бъде активиран член 155 от испанската конститутция, който повелява временно замразяване на автономията.

Без неподчинение няма независимост - с такива плакати множеството от привърженици на сепаритистите очакваха речта на премиера Карлес Пучдемон. Появата му в парламента беше съпътствана с бурни аплодисменти. Но триумфът беше отложен. Карлес Пучдемон обвини испанското правителство за насилието по време на референдума и заяви, че ще изпълни волята на на хората да води Каталуния към независимост.

Карлес Пучдемон, премиер на Каталуния: Веднъж достигнали този исторически момент, аз като премиер на Каталуния, представям резултатите от референдума пред вас и пред всички граждани. Поемам мандат Каталуния да стане независима държава под формата на република.

В пълна тишина - така хората попиваха всяка дума на каталунския премиер, но вместо да чуят очакваното, той реши да отложи фактическото обявяване на независимост.

Карлес Пучдемон: Правителството и аз предлагаме на парламента да отложи ефектът от декларацията за независимост, за да започна преговори през идните седмици, без които би било невъзможно да се намери решение.

Без аплодисменти и без да кажат и дума веднага слбед края на речта на Пучдемон хората си тръгнаха.

Сега играта на котка и мишка между Барселона и Мадрид продължава.

Весела Чернева, директор на Европейския съвет за външна политика: Брюксел даде знак, че сямта Испания за достатъчно зряла държава, която да може да се справи с този проблем сама. Според мен, стъпката на барселонския премиер снощи, решението му да не обяви независимост, а първо да преговаря с Мадрид и след това да предприеме някакви действия показват, че той разбира, че вътрешнополитически трябва да е диалогът, че отвън не може да дойде решението. Мадрид ще трябва да направи някакви стъпки, за да подаде ръка за преговори, но аз не мисля, че външно посредничество на този етап може да реши този проблем.

Владислав Пунчев, журналист: Търеснето на посрдник от страна на отцепниците е именно опит за легитимиране на така или иначе незоканния референдум, тъй като той не отговаря на конституцията и на законите на Испания. Брюксел от самото начало определи случващото се в тази автономна област като вътрешен въпрос. Белият дом обяви, че позицията на Доналд Тръмп и на Щатите не се е променила и те държат на единна Испания.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад