Кулинарна изложба "Вкусът на социализма"

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Кулинарна изложба "Вкусът на социализма" представиха във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Събитието се организира по случай наближаващия студентски празник - 8 декември, а организатори са Клубът на студентите и докторантите "Старопрестолни етнолози", както и членовете на Цeнтъpът зa eтнoлoгия и кyлтypнa aнтpoпoлoгия. Изложбата събра на едно място всички вкусотии от времето на комунизма, които доста изненадаха и дори озадачиха доста от съвременните студенти, разказва Зорница Илиева в "Денят започва".

Едно ретро събитие, което връща спомени и забравени вкусове, но само в българите живели преди деветдесетте. Емблематичните за времето на социализма кафе "Инка" и анголско кафе, лимонада на прах, бисквитена торта, бонбони лукче и карамел му. Предвид факта, че голяма част от публиката са деца на демокрацията, пред организаторите стои и предизвикателството да обяснят защо една кутия обикновени бисквити може да се превърне в култ или просто в мечтана, но дефицитна стока за обществото. Иначе казано, вкусът на социализма.

"Така сме кръстили това събитие, тъй като идеята ни е чрез един нестандартен начин да представим времето преди 89-та година, т.е. чрез храната. Идеята ни е точно това - да се провокира интерес към социализма, защото някои са изстрадали от социализма, други нямат такива лоши спомени. А ние искаме да открием социализма от различните гледни точки", разказва Илия Вълев, етнолог и уредник в РИМ - Велика Търново.

За повечето преподаватели, обаче, изложбата връща незабравими техни си моменти от техните студентски години.

"Отиваш рано сутринта на гарата, независимо дали ще е Видин или Кърджали, и вечерта, по тогава все още функциониращите български държавни железници, пристигаше колета. И това беше малък празник, за хората, които живееха на общежитие, защото когато се съберяха 3-4 колета в една стая ставаше нещо много, много сериозно", спомня си проф. д.и.н. Милко  Палангурски.

"Повече се сещам за купона и за преживяването, отколкото за храната и напитките. След един такъв 8 декември на Хотнишкия водопад си спомням, че на другия ден имахме лекции и се наложи така с доста разстроени глави с китарата по пътя от там до ректората. Попяхме, попяхме, пък после ускорихме крачката, защото трябваше да хванем лекцията", разказва проф. д-р Петко Петков- историк.

Напълно в духа на отминалите времена преподавателите завършиха събитието с призив към студентите да внимават какво и колко пият на студентския празник, пък и въобще, тъй като за разлика от социализма, в днешно време има много повече ментета.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад