Културните институции в подготовката на Пловдив за културна столица на Европа

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Какво е състоянието на културните институции в бъдещата европейска столица на културата Пловдив? Темата е с продължение. Преди две седмици разговаряхме за културния бюджет на Града под тепетата, обявен за културна столица на Европа през 2019 г. Водещият в студиото в Пловдив Владислав Севов днес продължава темата като търси повече яснота от своите събеседници за състоянието на културните институции в града.

Във връзка с коментара за бюджета вчера стана ясно, че субсидията на държавата за подготовката на Пловдив като европейска столица на културата е затруднена заради противоречие в Закона за публичните финанси, който не дава правно основание на централния бюджет да подкрепя събития, а единствено да дава целева субсидия за капиталови разходи. Това ще бъде проблем и за следващото правителство, разбираме от водещия Владислав Севов.

vlcsnap-2017-02-02-11h31m46s72 Кога ще дойдат парите за фондация "Пловидив 2019" остава неясно. А от това са потърпевши културните институции, които са център на разговора в студиото с доц. Нина Найденова - директор на Държавната опера в Пловдив, Кръстьо Кръстев - директор на Драматичния  театър - Пловдив и Виктор Бойчев - директор на Държавния куклен театър в града.

Що се отнася до причините за лошото състояние на концертната зала в града, единственото място, където може да работи оркестърът към операта, доц. Найденова каза, че е в окаяно състояние. Освен че от 60 години там не е правен основен ремонт, друга пречка е липсата на координация и диалог между Министерството на културата, държавата и общината в Пловдив. Тук доц. Найденова изтъкна , че ремонтът на НДК заради нашето председателство на ЕС е важен, но не по-малко важно е представянето на Пловдив като културна столица на Европа през 2019 г. Тя сподели желанието си поне 1/10 от бюджета, отпуснат за НДК, да бъде дадена за културни инвестиции в Пловдив. Доц. Найенова обърна вннимание на подготовката от гледна точка на устойчиввото културно развитие - какво ще остане за културата на града и на нацията и след 2019 г.

vlcsnap-2017-02-02-11h31m29s167Кръстьо Кръстев подчерта, че пловдивските културни институции стоят много добре в национален и дори в международен план. "Въпросът обаче е, че тези институции са държавни и тяхното субсидиране и животът им през 2019 г. ще бъде по-особен", смята той. Кръстев очаква отсега да се подготви къде как и по какъв начин работещите в тях ще си заработят заплатите през 2019 г. Той се опасява, че тогава много гости ще посетят Пловдив, за да наблюдават културните прояви, а за това са необходими достатъчни културни пространства. Това е проблем и на пловдската общинна и на Министерството на културата. Другото, което според енго е много важно, е как пловдивските културни институции ще се появят в това пространство през 2019 г. със своите автентични продукции. А за да се осъществи това, подготовката трябва да започне - този процес е дълъг и сложен, заключи директорът на Драматичния  театър - Пловдив.

vlcsnap-2017-02-02-11h33m22s11Виктор Бойчев определи това забавяне не като нелепо, а като "преднамерено забавяне", тъй като в продължение на 2 години никой не е предприел мерки да бъдат преведени необходимите средства при положение, че "законът е в ръцете на законодателя". Той поясни: "Това означава, че някой не е потърсил и не е помислил навреме за това...".  Време е имало достатъчно досега - че Пловдив става куртурна столица на Европа се е знаело още от 2012 г.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад