"Кварталът" или животът на игра

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За енергийната ефективност, пестенето на ресурси в жилището и на финанси – по детски. Играта „Кварталът“ е разработена от Хабитат България и е достъпна безплатно за всички организации, които ще проявят интерес. Тя е най-новият проект на фондацията, която продължава работата си в помощ на семейства с ниски доходи, като отпуска безлихвени заеми за подобрения на домовете им.

Играта "Кварталът" определено може да Ви накара да се замислите за малките неща, които дори възрастните понякога забравяме, а на децата е хубаво да обясним навреме. В дневния център в кв. "Факултета" иргата е истински хит сред малчуганите.

Боряна Първанова, Мениджър проекти в Хабитат България: "Ние работим от години с родителите на децата и правим обучения свързани с поддържане на жилището, с управление на семейния бюджет, със запазване енергийната ефективност на жилището. Така създадохме играта. Тя е най-подходяща за деца между 8 и 14 години и затова в момента я разпространяваме в организаии, които работят с деца, училища, детски градини и центрове, но мислим, че също така би била много интересна в семейна среда, за игра с родителите."

И така, докато изпълняват на мисии, децата се учат на много неща... На отношение или на това, как се пестят пари.

За лишенията, но не в играта, а в живота, ни разказва и Трайко. Със заплата от 400 лв, той издържа 4-членно семейство и успява да погасява вноските си от безлихвения заем за ремонт на жилището си, който е взел от фондацията.

Трайко Димитров: "Това, което направихме - разширихме тази стая до тук, която беше старата кухня, която ужким беше кухня, като кухня я използвахме и я разширихме, за да може накрая да направим баня. Взех 1000 лева - с 1000 съм направил покрива, направил съм тая конструкция на банята с всичко, което е подготвено, канализация и тва, построил съм това с тея тухли, и тук този таван е измазан с гипсокартон, после ще измажем и този тук и дотук. Аз съм детегледач, гледам деца с недостатък. Аз се грижа за тях. Добра е работата, но не е високоплатена в България - минималната заплата е."

Емилия Микова, психолог във фондация "Здраве и социално развитие": "Критериите, по които се избират тези семейства, основно са да имат деца под 18-годишна възраст, да имат ниски доходи, да имат нужда от подобряване на жилищни условия."

С вноските, които семействата връщат, се осигурява възможността за следващи безлихвани заеми, на следващи семейства, които имат нужда от неотложни ремонти в дома си.

Mинчо Бенов, нациоален директор на Хабитат България: "Две години след старта на проекта мога да споделя, че ние имаме регулярно плащане на заемите, от над 96-98%, което е нещо немислимо, съотнесено към стандартите на банковата индустрия, изключително високо. Така че хората са отговорни. За тези 2 години, когато се фокусирахме върху децата най-вече, защото решихме да включим и броя деца в индикаторите, те са над 1000, 1012 ако трябва да съм точен."

От създаването на програмата досега безлихвени заеми за жилищни подобрения са взели общо 750 семейства. Те са предимно от малцинствените групи, но програмата е отворена за всички

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад