Лозан Панов: В България имиджът на една балканска корумпирана държава трябва да бъде променен

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Съдебната реформа е тема от десетилетия и около нея винаги има дебат и остри спорове. А хората искат едно - бързо и справедливо правосъдие, независимо дали става дума за наказателно, гражданско, търговско или административно дело.

С Лозан Панов, председател на Върховния касационен съд, разговаряхме в студиото на "Денят започва" за проблемите и недоверието в съдебната система.

По повод проверката на Апелативния специализиран съд за мярката за неотклонение на кмета на Галиче Ценко Чоков и сина му, Панов заяви, че е внесъл предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу съдията, който е извършил разпределението на делото.

Той припомни, че на 6 декември е внесъл предложение за изпълняващ функциите на административен ръководител на Апелативния специализиран наказателен съд, на съдия от Върховен касационен съд. "Защото в съда имаше напрежение. Съществуваше разделителна линия между съдиите. Имаше напрежение между ръководителя на първоинстанционния съд - Специализирания наказателен съд, и Апелативния специализиран наказателен съд. В този смисъл беше моето предложение, а и още повече, за да се осигури една добра възможност за равен старт, равни възможности за хората, които искат да се кандидатират за длъжността председател на този съд. Мнозинството не прие моите аргументи. Напротив, счете, че това е неправилно решение", каза той и допълни, че два месеца по-късно се случи известното с делото на Ценко Чоков.

Проверката е показала, че при постъпването на делото от 6 до 8 февруари председателят на съда отсъства, същевременно до 13 февруари отсъства и зам.-председателят. По тази причина председателят е упълномощил съдия Даниела Врачева да го замества и да борави с електронния му подпис. При постъпването на делото, съдия Врачева го разпределя и то се пада на нея самата. Нарушавайки процедурата, съдия Врачева поставя съдия Даниела Росенова в съдебния състав. Срокът за произнасяне на съда е 7-дневен и е инструктивен. В края на срока се връща от отпуска съдията, който е титуляр на състава - именно съдия Колева, и не е имало никакви пречки тя да участва в съдебния състав, който разглежда делото.

Лозан Панов подчерта още, че при извършването на проверката е установено това обстоятелство и дори съдия Врачева е била попитана какви са причините да наруши практиката на съда и "след като в този период отсъстват и съдия Колева, и съдия Росенова, както и други двама колеги, на какъв принцип, как е решила да смени един с друг. Проверката установи не само това, разбира се. От 2015 г. съдът работи в състав от 11 магистрати. Това са три съдебни състава с по трима съдии и един състав, който е с двама магистрати. Този състав се ръководи от председателя на съда. Как се попълва третият член на състава е въпрос, който не е уреден в правилата на работа на съда и по тази причина субективно, еднолично се определя от този, който разпределя делата. А това е председателят на съда", обобщи той.

Лостовете за борба с корупцията съществуват, подчерта председателят на Върховният касационен съд. Той каза, че ние с Румъния сме в една лодка, но те са непримирими, за разлика от нас, като посочи, че не трябва да се плашим от дебат по тази тема. Не бива да се плашим да признаем, че корупцията е явление, което съществува и в другите държави, "но в България имиджът на една балканска корумпирана държава трябва да бъде променен".

Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад