Малки къщи за деца без родители

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Две спретнати къщи в столицата, са единственото място в България, където изоставени от родителите бебета намират човешки подслон и истинска домашна грижа. На гости в "Къща за малките" отиде и репортерът на "Денят започва" Благой Цицелков.

В "Малката къща" ни посрещат топлина и уют, присъщи на типичен български дом. В нея живеят 7 изоставени бебета, които очакват своите осиновители. За тях се грижи малък екип от големи професионалисти. Това е една от двете къщи за бебета у нас, предлагащи подобен тип грижа.

"Група приятели решихме да направим не нещо, което да е само за Великден, не нещо за Нова година, а да направим една трайна грижа за децата и решихме, че това ще бъде нашата услуга - малката къща, която ще е за деца в най-ранна възраст, с цел спирането на деца в институциите. Всички ги помним като домове с много бебета, наредени сто, всички се хранят като електронни машинки, тук е максимално близко до семейната среда, за това се нарича и център за настаняване от семеен тип, т.е. ние тук се опитваме максимално да имитираме една семейна среда", разказва Петромир Кънчев, Изпълнителен директор на фондация "Надежда за малките".

Зародилата се през 2009 година идея, днес е работещ проект, през който са преминали над 40 деца, които са намерили свой собствен дом и родители. Дани Кръстева отговоря за двете къщи, основани от фондация

"Надежда за малките", 14 години е работила в държавни институции за изоставени деца. Понякога и се налагало сама да се грижи за 40 бебета едновременно.

"Децата трябва да живеят в семейства, не трябва да живеят и да се отглеждат групово, в големите институции, човек дори да иска, не може да дава най-доброто от себе си. Защото там концепцията за отглеждане на децата не е правилна, просто деца не трябва да се отглеждат групово", убедена е Дани Кръстева, ръководител на социалните услуги в "Малките къщи".

"Семейният уют и дома е нещото, което ние се опитваме да дадем, а в другите институции го няма", обяснява Петромир Кънчев.

"Те трябва да се отглеждат индивидуално, защото всяко едно дете е уникално и трябва да намери себе си и да развие своите уникални дарби и способности", допълва Дани Кръстева.

В отглеждането на децата се включват и доброволци, Стефка Камчева една от тях, вече няколко месеца отделя от времето си, за да помага при отглеждането на бебетата.

"За някои е странно и различно, че не отивам на работа или на някое кафе с някоя приятелка, предпочитам да дойда тука, предпочитам да разпространявам доброто и да каня повече хора да идват тука", споделя тя.

"Нашата цел и желание е дечицата да престояват минимален период от време тук и да живеят при нас и да ги придружаваме за колкото се може по-кратък период, но не винаги това е възможно. Така че те стоят между шест месеца и година", разказва Дани Кръстева.

"Откакто започнахме тази услуга, аз съм абсолютно убеден колко много добри хора има у нас, въпреки кризата, въпреки сложните времена хората не са загубили добротата си", казва Петромир Кънчев.

По проекта се работи в две "малки къщи", в една от тях част от финансирането идва от Столичната община, всички останали приходи даряват добри хора, виждайки огромното преимущество от това, че най-важните моменти на изоставените създания могат да бъдат щастливи.

"Децата тук не изпадат в социална изолация, защото те имат възможност да напускат центъра и къщата, както едни деца в семейства, да ни придружат, когато пазарувам, да ходим на разходки из града, да ги водим на зоопарк, посещаваме личният лекар. Докато децата в институции излизат навън след навършването на година, година и половина, те преживяват страшен шок от това", разказва Дани Кръстева.

И вие можете да помогнете - стига историята за малките къщи да е успяла да ви докосне. Тук търсят не само финансова помощ, а и хора, готови да отделят от времето си, за да помагат в грижите за прекрасните бебета.

"Това е горивото, което ние ползваме, за да може всичко това да работи. Това е нещото, което и нас ни мотивира - да бъдем добри хора към най-беззащитните същества", споделя Петромир Кънчев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад