Ферма за щрауси
Първата ферма за щрауси в Родопите оцелява не само с производството си, но и като туристическа атракция. Най-чести посетители са децата, които при липсата на зоопарк наблизо идват специално при собствениците, за да видят на живо екзотичните птици.
Димитър Чаталбашев пръв завъдил щраусите високо в планината преди повече от 10 години. Фермерът разказва за "Денят започва", че въпреки кризата се опитват да се справят и да въртят семейната ферма
"Пенсионер човек какво да прави друго. Съществува още фермата, мъчим се да преживяваме в действителността тука – 8-10 парчета държим и смятаме да люпим тая година, да видим ще има ли пазар. Въртим инкубатора. Има десетина - петнайсет яйца вътре", казва той.
"Специално нашите инкубатори са с ръчно въртене на яйцата и затова така е повече работата при тях", пояснява Анета Чаталбашева.
Семейството обяснява, че все пак купувачи на продукцията не липсват. Не само по Великден, а почти целогодишно се търсят щраусови яйца.
"На смолянци ги пускаме на 40 лева, вместо на 50, на 35, специално за Смолян са с отстъпка, иначе вървяха 50. За народните представители са 80 лева", споделя Димитър Чаталбашев и допълва, че много вървят на пазара яйца с нарисувани икони: "Иконите вървят много даже. И в момента почти няма икони. Те по Великден ей така – подаръци, горе-долу. Харчат са иконите. Народа обича подаръци да прави и ги търси."
Черупката на едно щраусово яйце може да се разреже на две части и така да се изрисуват две икони. Някои художници предпочитат да рисуват върху цели яйца. В ръцете на добър майстор яйчената черупка се превръща в истинско произведение на изкуството. Фермерът дори е решил да направи изложба с изрисуваните яйчени черупки, но все още събира експонатите.
Репортер: Величка Петкова
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News