Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова беше категорична, че програмата за саниране на панелните жилища има смисъл, навременна е, дори закъсняла, защото в другите бивши социалистически страни отдавна направиха тези програми, така и животът на сградите е удължен, те са енергийно ефективни и обликът на градовете е променен. Министър Павлова ясно обясни в студиото на "Панорама" какво точно включва програмата за саниране безплатно.
"Това означава цялостен преглед на сградата дали е конструктивно устойчива, ако е нужно от програмата се финансира конструктивно укрепване, пълно енергийно обследване, обновяване в смисъл: ремонт на покрив, подпокривни пространства, изолация на самата сграда, подмяна на дограма, на вертикалните щрангове, входове, общи части - всичко, което прави сградата не само с добър външен облик, но и най-важната цел - намаляване на сметките за отопление, особено през зимата", поясни Лиляна Павлова.
Тя беше категорична, че сдруженията, което кандидатства и получава финансирането от държавата, няма правомощия нито да взима кредити, нито да се разпорежда със собствеността. Министър Павлова заяви, че никой няма да се разпорежда с реални средства. Когато работата е извършена, фирмата представя фактурата, сдружението осъществява контрол дали е изпълнена работата и когато тя се приеме, през Българската банка за развитие превежда сумата на изпълнителя директно.
Лиляна Павлова подчерта, че програмата е децентрализирана и се управлява на място от общините. Не делим общините на малки и големи, категорична беше тя. И заяви, че основен момент в програмата е указанието всяка сграда да има отделен изпълнител, за да дадем шанс на малките и големи строителни фирми да работят.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News