Най-важният приоритет на управленската политика трябва да е борбата с бедността

В предаването ще видите:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Димитър Манолов заяви, че осигурителната система може да издържи всякакъв скок на пенсиите, въпросът е кой ще плати цената и откъде ще дойде ресурсът. По думите му политиците не трябва да се бъркат в осигурителната система, защото това е работа на експертите.

По думите на Пламен Димитров на този етап не е ясно какво точно се предлага. До момента са известни само някои анонси. Като пример за неяснота той приведе факта, че около 800 000 души получават пенсии под 200 лева. А пенсиите за осигурителен стаж и възраст са 540 000. Т.е. има 260 000 души, които получават пенсии под 200 лв., но те са социални. Нямаме представа дали се предвижда и те да бъдат увеличени или не. Димитров попита още: "Ако искаме да демонстрираме управленска програма, която адресира най-важния проблем в обществото, а той е борбата с бедността и неравенствата - трябва да припомним, че бедните българи са малко над 2 млн. Т.е. хората, с пенсии за осигурителен стаж и възраст под 200 лв. са 1/4 от общия брой бедни. За останалите 3/4 бедни българи какво предвижда тази програма? Освен това, ако се увеличи само минималната пенсия, на практика ще се смачка цялата пирамида на пенсии вътре в самата система на осигуряване и не е ясно кой плаща тая сметка. Отдавна твърдим, че правата на пенсионерите се генерират от техния принос", обясни той и допълни, че това трябва да е изведено като принцип, ако искаме да мотивираме и младите хора да си търсят осигуровките върху реалните заплати.

Димитър Манолов се съгласи с Пламен Димитров и посочи, че отдавна КТ "Подкрепа" и КНСБ настояват осигурителните вноски да са реални, защото ниските осигуровки няма как впоследствие да се трансформират във високи пенсии.

Двамата изразиха очакване политиците да се срещнат със синдикатите, тъй като е редно да бъде чуто и тяхното мнение, което почива на експертиза, преди да бъде цялата управленска програма.

Пламен Димитров акцентира върху факта, че инвестициите са на много ниско ниво, сравнени с предишни периоди. Много важно е освен това как ще бъде развита енергийната стратегия на България - това е един разговор, който остана встрани. И не на последно място е важно да бъдат изяснени идеите за синергия на регионите. По тези въпроси сме готови да разговаряме с политиците, защото те са в основата за решаването на икономическите проблеми в страната, подчерта той. Димитров беше категоричен, че не е новина това, че сме най-бедни. По-големият проблем е, че ние произвеждаме повече, отколкото получаваме.


"За мен тук трябва ясна политика на новото правителство, която да адресира този проблем с мерки - както мерки, които касаят увеличението на доходите на тези, на които то плаща - т.е. ние плащаме като данъкоплатци, така ясни анонси към бизнеса, че ако искат да имаме квалифицирани кадри, не може да ги внасяме отвън, а трябва да се увеличават заплатите там, където се произвежда повече." По думите му заплатите могат да се повишават с около 100 лв. годишно.

Димитър Манолов заяви, че на този етап не се говори за важните неща. Той попита къде остана голямото говорене за образованието. "Дисбалансите, натрупани през годините, трябва да бъдат пооправени малко."

Вижте целия разговор във видеото.




Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад