Кинофабрика. Непотребни истории от вчерашния ден. Гост в студиото журналистът Еми Барух, която ни запознава с документалните филми, включени във фестивала.
Става дума за филми, които независимо, че са били финансирани от държавата по време на социализма, не са прожектирни в страната, а в чужбина, където са получавали награди. Те са най-достоверният разказ за годините на късния социализъм в България. Амбицията на организаторите, според Барух, е да се погледне на онези елементи, отстранени от центъра, "онова, което е били крито от общественото внимание в картини". Така тя обяснява избора на заглавието "Непотребни истории от вчерашния ден".
Научаваме още, че два от филмите, включени в кампанията на БНТ "Лачените обувки на българското кино - документални филми", ще бъдат прожектирани и в "Кинофабрика - непотребни истории от вчерашния ден". БНТ е партньор на проекта "Кинофабрика". Еми Барух е убедена, че мисията на Националната телевизия е тези страници от историята, отпечатани на документалните киноленти, да бъдат показани и видени, да бъдат анализирани и премислени.
Селекцията за прожекциите в тези два и половина дни, които започват днес, е направена от Еми Барух и целта й е да бъдат показани онези престъпления, които държавата е извършила срещу големи групи хора и ли срещу отделния човек. Рамката на тази селекция са 2 филма, правени след 1989 г. - "Технология на злото" на Татяна Ваксберг, третиращ престъплението срещу 300 хиляди български турци, и един филм на Юли Стоянов за престъплението срещу отделения човек, обясни Еми Барух.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News