Опасностите от усложнения след грипа

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Всеки ден излизат информации за починали хора след усложнения от грип, вчера беше съобщено и за нова жертва - дете на 2.5 години от Добрич.  Пикът на епидемията вече преминава, грипните заболяания  затихват и няма белези за втора вълна, съобщи в студиото на "Денят започва" националният консултант по епидемиология на инфекциозните болести проф.д-р Мира Кожухарова. Тя припомни, че това е най-масовата заразна болест, която взима такива огромни размери.

Няма нищо ново в това, че има смъртни случаи от усложнения, това е типично за грипа, тази година хората започнаха да проявяват повече интерес и с помощта на медиите най-сетне ще успеем да убедим нашите сънародници, че това е сериозно заболяване, мерките срещу което трябва да се взимат преди започване на грипната епидемия, а най-сигурната от тях е имунизацията, подчерта проф. Мира Кожухарова.

Повечето смъртни случаи тази година са в резултат на бързо протичаща вирусна бронхопневмония, причинена от самия грипен вирус, поясни тя. През 1959 г. 80% от заболелите от вирусна пневмония след грип са умирали, сега при всеки трети, заболял от пневмония, има летален изход. Д-р Кожухарова отново предупреди, че това е страшна болест. Можем да се предпазим ако не от самото заболяване, то от усложненията. Лекарите са подготвени за заболяването, категорична беше тя.

Първоначално грипът се лекува с антивирусни препарати, а при усложнения, след петия ден се прилага антибиотично лечение, задължително предписано от лекар. Високите външни температури не влияят на разпространението на грипния вирус, а то зависи от имунитета на цялото общество, коментира птоф. Кожухарова.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад