"Идеята за анализ на данъците, включително и на плоския данък, идва от по-съществена необходимост и потребност, а тя е свързана с икономическия растеж, който постигаме от 3, над 3% е добър, по-висок от средноевропейския, но за съжаление по отношение на конвергенцията и догонването на средноевропейските нива, този растеж не е достатъчен, което обективно налага да се преразгледат всички възможни източници на растежа, включително и този за данъците, за да се види дали не се крият резерви, за да се стимулира по-активно онова, което е необходимо на растежа, а то са инвестиции, работни места и хора в заетостта", обясни проф. Белева.
"Данъкът, за който говорим, се въведе в България 2008 година, да припомня, това е данъчна система с константа на данъчната основа. По принцип в данъците има два елемента, с които се борави, данъчна основа и данъчна ставка. Константата на данъчната ставка в случая са 10-те процента. 10-те процента облагане на доходите беше добра предкризисна и кризисна мярка, да кажем, антикризисна мярка може би е по-добре да се каже. Инициирането на този данък беше от икономистите от Института за пазарна икономика 2008 г., Тройната коалиция оглавена от Пламен Орешарски я въведе, но сега ние считаме, че спрямо целите, които си поставя този данък и постиганите резултати, след 10 години е хубаво да преразгледаме данъчната система", продължи тя.
Владимир Каролев разказа, че от 2001 г. са започнали да правят реформа, в която да намаляват данъците, като крайната цел е била да въведат плоския данък. "С помощта на Пламен Орешарски и на ДПС тази реформа беше приключена. Това не е реформа, която е направена, заради криза и предкризисно", категоричен бе той.
Вижте целия разговор във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News