"Пътуване в миналото": Хелис - столицата на гетското царство

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Столицата на гетското царство Хелис е разрушена не от силен враг, а от мощно земетресение. Това е едно от най-сигурните сведения, които археологическите разкопки на тракийския град дава. Учените там успяха да разкрият царската част на града, който е проектиран със замаха на един велик владетел, със самочувствието да се противопоставя на най-силните във времето си.

Кой е бил този владетел и от къде се взима богатството на траките, за да стоят гробници като Свещарската? Отговорът в репортажа на Мария Чернева и Станислав Ангелов от поредицата "Пътуване в миналото" в "Денят започва".

Градът е бил богат затова и защитата му е мощна. Често е атакуван - следи от катапулти още стоят. Но не те са причината за пълната разруха. Това са останките от крепостната стена и на кулата на Хелис - столицата на гетското царство. Най-ясното доказателство за това, че траките са били достатъчно силни, опитни и богати, за да се противопоставят на Лизимах. Най-могъщият наследник на Александър Велики. Лизимах определено не е успял. И поне разкритата сега кула на Хелис изглежда неразрушима. Изградена от огромни каменни квадри, които са я изпълвали плътно.

Проф. Тотко Стоянов - ръководител на археологическите разкопки: - Да, тук кулата си е била плътно запълнена до нивото на платформата на стените, което я прави по устойчива за стенобитните машини.

Мария Чернева: - Значи е имало тогава, това е била опасността?

Проф. Тотко Стоянов - Имало е, да. В този период машините за атака на градовете и за отбрана са били изключително развити - стенобойни машини, каменометни машини стрелометни машини.

Нито една машина, обаче, не може да разхвърля така тежките камъни навсякъде и далеч от основите. Явно е било земетресение, при това грандиозно. 250 години Пр. Хр.

Проф. Тотко Стоянов: - Според специалистите, той е имал магнитут над 7 по Рихтер, което и сега е катастрофално. Така че това мощно земетресение е силата, която изхвърля стотици каменни блокове, които са стотици килограми, на такова разстояние. Земетресението е било с хоризонтални и вертикални трусове, което означава, че те просто разнебитват всякаква конструкция и тя се разлетява на всички страни.

Зад най-укрепената част на града учените вярват, че се намира царският квартал или базилея. В момента разкриват зала с есхара - или ритуално огнище, което по всичко личи има обществени функции.

Проф. Тотко Стоянов: - Зала за пиршества, обаче ритуални. Такива има примерно в светилищата. Така че това можем да го наречем хестиаториум.

Мария Чернева: - Хапване, пийване...

проф. Тотко Стоянов -Хапване, пийване. На гръцки между другото сега означава ресторант. Тази част е част от т.нар. Югозападен квартал, който предполагаме, че е мястото, което са обитавали царската фамилия, аристократите, чиито гробове да проучени в източния некропол.

Или невероятната свещарска гробница, разкрита преди повече от 30 години. Оттогава доста въпросителни около нея отпаднаха. Като това кой е погребан в нея и цялата история на мястото. Тракийският цар, вероятно Дромихед, е погребан в тази великолепна гробница заедно със съпругата си, за която учените смятат, че е дъщерята на Лизимах. Още едно доказателство, че е бил равен с големите на своето време.

Няма кой да е друг освен царят на гетите Дромихед. За който древният историк Диодор пише, че е победил в тежка битка Лизимах. След което го държал 2 години в плен заедно с армията му в столицата си Хелис. А археологическите проучвания извадиха толкова много история от мястото, че вече никой не се съмнява, че това е гетската столица Хелис.

Проф. Тотко Стоянов: - Ако трябва да подредим аргументите, те са огромната територия на града.

Мария Чернева: - Казвате, че е богат град?

Проф. Тотко Стоянов: - Ами находките, които откриваме, количеството от амфори и амфорни печати от различни центрове - над 20 производствени центрове сме регистрирали до тук, от целия егейски басейн и от Черноморието - всички основни производители на вино и зехтин са внасяли тук на местния пазар огромно количество амфори.

Проф. Тотко Стоянов: - Мащабите географски и демографски на града са били такива, че могат да посрещнат да бъде изхранвано в период на плен цяла армия на Лизимах, която е била многохилядна - 5-10 хиляди и означава, че действително тук има един мощен икономически организъм.

Планирали са и са строили със замах, целили са се нависоко, свободата им е била важна. Голямото богатство на тракийските царе, като Севт и Дромихед, обаче, трудно може да се обясни само с търговия и икономика. Учените подозират персийски корени на тяхното злато.

Проф. Тотко Стоянов: - Известно е, че в армията на Александър и по време на похода на Александър постоянно е била допълва армията с нови контингенти от тракийски войски от различни части - одриси, от Северозападна Тракия, вероятно и гетски контингенти са участвали. Така че след приключването на похода на Александър, много от траките са се върнали много богати, защото цялото богатство на Персийската империя в огромната си голямата си част е разпределено между завоевателите.

Мария Чернева: - От това време са и богатите тракийски гробници?

Проф. Тотко Стоянов: - Да, голяма част от това или малко по-късно време.

Земята тук има да разкрие още много от великата история на тракийските царе и воини. За славен възход, прекършен от опустошително земетресение.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад