Ситуацията в пограничните сръбски села - второ денонощие без незаконно преминаване

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Две денонощия няма опити за незаконно преминаване на българо-сръбската граница в участъка от Брегово до Връшка чука. В Сърбия в момента има 3600 мигранти, но в граничните сръбски села всичко е спокойно. В един от критичните допреди дни участъци - Връшка чука, с денонощен патрул на Гранична полиция бе и екип на БНТ. За денонощното наблюдение на границата и ситуацията в сръбските села по границата с България разказват репортерът Александър Марков и операторът Васко Йотов в "Денят започва".

Това е хълмът Връшка чука, видян от сръбска страна. Ние сме на пътя преди сръбското с. Раяц. Тази местност, тъй като географски предразполага, се използва най-често от мигрантите, за да влязат незаконно в Сърбия. В момента в западната ни съседка има 3600 мигранти, болшинството от които не искат да останат тук. Съвместните военно-полицейски патрули по границата от сръбска страна и българските от наша спират незаконното влизане в Сърбия, поне към момента.

В 3:00 часа сутринта тръгваме с мобилния патрул от Граничната застава "Връшка чука" към поста за денонощно наблюдение на българо-сръбската граница. Стигаме до хълма Връшка чука. Намираме се в района на село Киреево. Зад нас е патрул на Гранична полиция с мобилна термовизионна система. Малките часове минават спокойно. Няма коли на каналждии, нито съгледвачи. Граничните полицаи наблюдават района в радиус от десетки километри и забелязват и най-малкото раздвижване в равнината при село Киреево. Мигрантите се забелязват най-лесно.

"Движението им е в редичка, колонка - един по един почти през всяко време на денонощието. Те нямат график кога да се движат. Навсякъде атакуват района. Той ни е доста голям", обяснява мл. полицай Цветан Цеков, I група по охрана на държавната граница, ГПУ "Брегово".

Минути след 4:30 две коли се движат съмнително бързо към селото. Камерата веднага ги фиксира. След внимателно наблюдение автомобилите спират в селото и светлините изгасват. Топлинни следи от движение на хора на монитора няма.

"Засичали сме пилотни коли, които минават да проверят дали има наряди. Хващали сме и каналджии", продължава мл. полицай Цеков.

За разлика от миналия четвъртък, когато в 6:10 часа сутринта група нелегални чужденци в редица по един се опитват да пресекат границата. Спрени са от подсигуряващият наряд.

"Това е наряд, който подсигурява термовизионната система при тези случаи, когато има нещо бързо да се действа. Ние сме техните очи, те действат", обяснява мл. полицай Цеков.

С настъпването на деня пресичаме българо-сръбската граница при Брегово. В селата Великово, Роглево, Раяц, Тъмнич до град Заечар - само допреди дни всички местни са виждали, дори хранили бежанци, влезли от България.

На други места патрулите по границата дават резултат - например в пограничното село Великово. Местните разказват, че през последните няколко дни тук няма мигранти заради съвместните военно-полицейски патрули от сръбска страна.

Пътят на незаконните мигранти в Сърбия приключва тук, в 40-хилядния сръбски гр. Заечар. Най-критичният участък от българо-сръбската граница остава от северния град Неготин, минава през селата Великово, Роглево, селото Раяц, именно тук, до Заечар. От началото на Балканската мигрантска криза през Сърбия, показват данните, са преминали 1 млн. бежанци.

Репортерът Александър Марков и операторът Васко Йотов бяха и в най-северозападната точка на България с патрул на Гранична полиция заради засилващия се миграционен натиск по българо-сръбската граница. Вижте репортажа им в "Денят започва" на 04.08.2016.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад