Пенсии и перспективи - Ивайло Калфин

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин успокои работещите в Гърция българи, че от години в посолството ни там работи трудово аташе, който се занимава с трудовите права на сънародниците ни и няма никакви нови проблеми, все още има забавяне при издаване на документи, когато се пенсионират в южната ни съседка, но и този процес се ускорява. В "Денят започва" той подчерта, че следят внимателно процесите там, защото при свиване на трудовия пазар и икономиката в Гърция, част от работите в Гърция около 200 000 българи ще се върнат у нас. Но припомни, че колкото и да е в криза Гърция, нейната икономика е доста по-развита от българската и стандартът на живот е по-висок. Министър Калфин поясни, че Европейският съюз малко се занимава с Гърция, с кризата там се занимават страните от еврозоната, от която България не част. "Ние би трябвало да предвиждаме всички рискове и възможности, които са свързани с това, че Гърция е много голям партньор, съсед, с която имаме много интензивни икономически връзки и внимателно следим рисковете и анализираме ползите", каза Калфин и подчерта, че не вижда как можем да привличаме гръцки спестявания в България.

На въпрос могат ли европейците да спасят еврозоната, без да спасят Гърция вицепремиерът, който е бил и наш външен министър, както и евродепутат, беше категоричен, че еврозоната може да продължи и без гърците, като това ще бъде лош знак, че не е еднопосочно движението към еврозоната. Проблемът в Гърция е, че когато страната влезе в еврозоната, тогава паднаха лихвите и страните от еврозоната взимаха евтини заеми, Германия ги инвестираше, в Испания строяха хотели, които след това бутаха, в Гърция всичко отиде в консумация, там се натрупа големият гръцки дълг, който стана хроничен дефицит, обясни Ивайло Калфин. Той заяви, че в България няма такъв проблем, а за заема от 16 млрд. вицепремиерът каза, че тогава лихвите са били по-ниски от сегашните, след проблемите с решаване на кризата в Гърция. Той подчерта, че държавата ни не е зависима от този дълг, той отива в голямата си част за погасяване на стари задължения.

Пенсионната система е тежка, тромава и дългосрочна, не можем да очакваме утре или други ден да се случат чудеса, гръцките пенсии паднаха доста, но ние не това трябва да гледаме, а увеличаване на българските пенсии, каза Калфин. Той изрази надежда до лятната ваканция на парламента да бъдат окончателно приети промените в Кодекса на труда. Припомни, че в Народното събрание е Законът за семейни помощи за деца, който чака второ четене.

Социалният министър опроверга анализа на Института за пазарна икономика, че пенсионната реформа влошава баланса на НОИ. Вярното е, че има силно намаляване на дефицита, което по макроикономическия модел се сключва някъде към 2023 г., след което има малко увеличаване, обясни той.

Министър Калфин отговори и на няколко зрителски въпроса, касаещи пенсиите и промените в системата.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад