Политика и газ - механизми и перспективи

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В петък стана ясно, че държавните компании БЕХ, Булгаргаз и Булгартрансгаз са представили становището си пред енергийното министерство, а днес има среща по темата между служебния премиер проф. Огнян Герджиков и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. ГЕРБ и Нова република настояват служебното правителство да поиска удължаване на срока за представянето на становището и водеща роля в изготвянето да има редовният кабинет.

Преди седмица проф. Атанас Тасев и Мартин Димитров биха тревога, че българското правителство закъснява със становището си.

В студиото проф. Атанас Тасев подчерта, че не би трябвало да се бърза, тъй като според информация от Европейската комисия срокът не е окончателен и разговорът едва сега започва. В така формулираните текстове са поставени много въпроси. Затова професорът смята, че "ще имаме много основания, като правим предложения, да отправим въпроси, при което не е задължително да представим окончателното си решение сега". Проф. Тасев е скептичен по отношение на очакванията ни за либерализация и по-ниски цени. Той изтъкна, че в момента тече многоходова операция на ГАЗПРОМ, която използва предимствата на Третия енергиен пакет. Руската компания се е уверила "в предимствата на този пакет и успя да се възползва отново в своя ползва". Експертът изреди няколко бъдещи събития, които ще се отразят на газовата конюктура. От 30 декември 2019 спира транзитът през Украйна. До 2022 година България има подписан договор за доставка и не е ясно откъде ще дойде газът. До 2030 година имаме договор за транзит. Русия, използвайки правилата на Третия пакет, взе 90% от Северния поток и Опал - сухопътната част - отново е мажоритарен около 90%. Газпром отново е подписал договор за транзит през Словакия. Има промяна на точките на доставки. Професорът очерта какъв е маршрутът, по който може да идва газът за България. Когато се прекрати транзитът и доставките на газ за България, планът Б е: отваря се пазарът и фирми, по някакъв начин подставени от Европа по този маршрут - от Северен поток, Опал и транзита през Словакия - Велке Капушани - Негровода - доставят транзита за България.

Според Мартин Димитров е много важно до 4 май България да представи становище, а "освен това да поиска и удължаване на срока за допълнителни консултации", за да не излезе несериозно за 7 седмици България да не е успяла да подготви становището си. Димитров обърна внимание на констатациите на ЕК, които се отнасят до България. На първо място това, че страната ни е една от 5 европейски държави, за които ГАЗПРОМ "вероятно е успяло да прилага политика на прекомерно високи цени". Политикът формулира какъв е българският интерес в този казус, което според него досега не е направено: да имаме конкурентни цени и възможности, да можем да купуваме най-евтиния газ за конкретната ситуация. Какво ни се предлага? "Предлага ни се по съществуващата тръба да можем да купуваме газ от други доставчици. Това ни се прадлага по отношение на Румъния и Гърция като част от ЕС", поясни Димитров. И това е развитие в правилната посока, но това трябва да поискаме и по отношение на Македония и Турция, където е възможно в следващите години да минава по-евтин газ. Нашият интерес е конкуренция и сваляне на цените. Сега, според него, е и моментът България да договори възможност да продава руски газ за други страни на външните си точки, подчерта той. А в договарянето с Москва за цените правилното е да ползваме Европейската комисия като медиатор, убеден е Димитров.




Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад