Петър Андронов: На кредитния пазар се виждат първите признаци на съживяване

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Сливане на банки е нормална практика, както във всеки бизнес от десетилетия, коментира банкерът и поясни, че през 2004 у нас е имало 35 банки, сега са 27, т.е. банковият пазар, като всеки друг пазар, се стреми към ефективност, която минава през окрупняване.

Високата банкова печалба през 2016 г. се дължи на един еднократен дивидент от 180 млн., който банките получиха от една международна платежна система, тази година няма да има такъв, другият голям принос в резултата на банките беше по-малките разходи за обезценки по-лоши кредити, кредитите стават по-добри, банките изхарчиха над 250 млн. лв. по-малко за издръжката си, посочи Петър Андронов, като коментира, че това са основните фактори за тази печалба.

Спестяванията от началото на кризата (последните 7-8 години) традиционно превишават кредитите и това създава един дисбаланс във финансовия сектор, който води пък до сваляне на лихвените проценти по естествен начин, обясни председателят на Асоциацията на банките в България. Средните депозити не са големи, говорим за 1000-1500 лв., разпределени между масовите клиенти на банките, но голямата сума депозити е концентрирана в много малък брой спестители, които разполагат с много по-големи авоари, каза Андронов.

На кредитния пазар се виждат първите признаци на съживяване, има ръст от 2.5% - 3%, това не сме го виждали през последните 7 години, посочи банкерът.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад