Пламен Димитров: Българинът произвежда половината от немския работник, а получава 1/6
Гости в студиото на „Денят започва“ бяха Пламен Димитров, президент на КНСБ, и Люк Трянгъл, секретар на Индустриъл Европа, за да говорят за условията, в които се трудим, за това колко и как са защитвени правата на работниците и защо има такива големи разлики в заплащанията между отделните страни-членки на Европейския съюз.
„Ние през 2003 г. стигнахме нивото на брутния продукт, който всъщност България произвеждаше в началото на промените, и от там насетне сме добавяли още около 48%, т. е. още половината отгоре. Към настоящия момент нивото на средната работна заплата обаче в реално измерение навхвърли това, което имахме в началото на тези 27 години преход към по-добро уж, с 5-6% миналата година, т.е. тази дупка от около 40% от това, което произвеждаме повече, а не получаваме всъщност, определя в много голяма степен разликата и усещането за несправедливост в много сектори. Ние днес ще говорим за индустрията основно, тъй като тя всъщност е двигателя на цялата икономика, дава повече от 20% в България, брутният й продукт расте при намаляваща заетост. Тук ефективността и производителността очевидно се обуславят не само от технологиите, а и от това, че намаляват и заетите, и добавената стойност е наистина много висока“, каза Димитров.
„Българинът произвежда горе долу половината от това, което произвежда немският работник, а получава 1/6 – 1/7 и това не в абсолютни стойности при това. Чевкият работник произвежда 2/3 от немския работник, но получава 1/3 от неговата заплата, т.е. тези дизбаланси в Европа като цяло и в България всъщност ни мотивират да вървим към една много ясна, устойчива, съвместна кампания, която започнахме ние в България, преди повече от година – година и нещо“, продължи той.
„България вече от 10 години е член на Европейския съюз, няма начин как да обясним на българския работник, че той всъщност получава само една част от заплатите, които получават работниците в Стара Европа. Ако искаме да имаме действително един ръст и едно подобряване на ситуацията в България, ние не трябва да го искаме чрез ограничения и по-строги мерки, а с едно обръщане към работника, към тези, които се трудят, за да може да се подобри ситуацията. Във всички европейски страни, които се развиват добре, виждаме, че всъщност тези, които се развиват най-добре, това са страните, които имат вътрешна консумация, вътре в самата страна“, каза Люк Триангъл.
„IndustriAll Европа през месец февруари лансираха една кампания, която ще продължи две години, за да се повишат реално заплатите във всички европейски страни“, продължи той.
Вижте целия разговор във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News