Политическата ситуация през погледа на политолозите

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Анализът на горещите политически събития - от напускането на властта от страна на АБВ до отказа на президента Росен Плевнелиев да се кандидатира за втори мандат, направихме в студиото на "Денят започва" с политолозите Даниел Смилови и Борис Попиванов и с Нено Димов от Инситута за дясна политика.

vlcsnap-2016-05-23-08h42m37s802Даниел Смилов смята, че изненадващото в решението на президента идва от времето, в което то е обявено, а не толкова от самото решение. По-интересното за него в случая е номинацията от страна на ДСБ, която като че ли е усторила процеса. Тази номинация от Радан Кънев наистина не е била в рамките на класическия политически протокол, но на Смилов не му се струва, че там е основното обяснение за решението на президента. Плевнелиев изтъкна лични причини, припомни политологът. Друго, което отбеляза е, че все пак случилото се има един позитив - то поставя въпроса за номинациите за президентската надпревара. Броени месеци преди изборите нямаме ясното по отношение на кандидатите на основните партии и това, което президентът направи е всъщност да ускори този процес, да напомни на основните политически партии, че е време да се позиционират, смята Смилов.

vlcsnap-2016-05-23-08h47m55s630Нено Димов смята, че действията на Радан Кънев са нарочни и е сбъркал дългосрочно, но краткосрочно е постигнал ефект. Номинацията до известна степен съвпадна с оттеглянето на АБВ от правителството. С напускането на АБВ се създава възможност в България отново да се върнем към един двуполюсен модел, смята Димов. Според него ще се направи опит да се направи полюс в ляво и естествено ще има такъв в дясно. От тази гледна точка позицията на Радан Кънев, който е опозиция на сегашното правителтво, го поставя пред дилемата дали ще гласува с АБВ и с БСП в парламента. Поставяйки кандидатурата на президент той умело е отклонил този въпрос и всички въпроси са отишло по посоко президентските избори. Според Димов това е бил един политически ход, в който временно да бъде отклонен въпросът, но той е изиграл лоша шега, тъй като Плевнелиев побърза да оттегли номинацията си. За Димов това е типичен ход за ДСБ, но не особенно разбираем.

vlcsnap-2016-05-23-08h56m32s336Борис Попиванов смята, че е съвсем нормално когато си в ситуация, в която те подозират, че си във властта и извън нея, да търсиш начин да напомниш за себе си, особенно когато се пренараждат политическите пластове и ДСБ изпада от вниманието. По негово мнение партията е трябво да напомни за себе си много решително и то по начин, по който да ангажира две любими теми на самото ДСБ - темата за морала и темата за евроатлантическите ценности, която те са потърсили в лицето на Росен Плевнелиев. Попиванов смята, че ако наистина някой им е дал добър урок, това е самият президент.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад