Повишено количество на нитрати в питейната вода
За завишено количество на опасни нитрати в питейната вода алармират от здравните инспекции! Един от най-сериозно засегнатите райони е този на Велико Търново. След изследване на централните водоизточници пробите сочат, че в 11 населени места има завишено количество на нитрати. За това разказва Зорница Илиева в "Денят започва".
Едно от най-засегнатите населени места е великотърновското село Никюп. Тук пробите отчитат двойно ниво на нитрати в питейната вода. Хората са притеснени, тъй като проблемът е от 2012 година и тази пролет тяхното здраве отново е изложено на риск.
Баба: "Притесняваме се, обаче няма промяна... за пиене купили сме си от тези кани филтриращите."
Баба: „Минерална вода си купуваме всяка седмица!“
Баба: „И финансово хората също сме затруднени да си купуваме редовно!“
Мъж: „Спрях да пия вода от тази вода, след като чух това за нитратите! Не е удобно... да имаш вода, пък да знаеш, че нещо ти влияе и то не е добре, не е здравословно! Мен специално ме притеснява!“
Основна причина за замърсяването на водата е прекомерното наторяване на почвата, което извършват земеделските производители в началото на пролетния сезон. Така в края на лятото има по-голяма продукция, но до тогава водата остава негодна за употреба.
Йорданка Атанасова - кметски наместник на с. Никюп: „Всъщност се оказа, че не е спазена наредбата за санитарно-охранителните зони, конкретно за Никюп... земеделските производители превишават количеството торове, които внасят в почвата. Неминуемо подпочвените води се вливат в питейната вода и от там нивата на нитрати значително се увеличават!“
Мъж: „Беше обърнато внимание на фирмата, която ползва земите, да намали съдържанието на торовете, като че ли след първия сигнал се чувстваше намаляване на количеството на нитратите, но напоследък е така както си беше по-рано!“
От Регионалната здравна инспекция в старата столица заявиха за „Денят започва“, че подобни проби за наличие на нитрати се вземат на всеки три месеца. Установените нива към момента обаче не са опасни.
Евгения Недева - директор на РЗИ-Велико Търново: „Нитратите могат да се превърнат в организма в нитрити и от там нататък да доведат до кислороден дефицит в тялото. Принципно нивата, в които ние установяваме нитрати в нашата област, не са много високи, те са под 50 и 100 милиграма!“
Въпреки това хората в селата настояват да бъдат извършени и допълнителни проверки с цел намаляване торенето в региона и налагане на солени глоби на земеделските производители.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News