Спомен за таврийските българи
Иво Инджев и Георги Чунчуков с коментар по темата за таврийските българи.
Миналата година се навършиха 70 години от доброволното преселване на част от таврийските българи в България и трагичната смърт на инициаторана това преселване Мишо Хаджийски. Тази пролет се навършват 70 години от депортирането им обратно в Таджикистан в рамките на бившия Съветски съюз. Във връзка с тази годишнина в Добрич е създаден инициативен комитет, който да напомни за историята на таврийските българи.
Георги Чунчуков разказа историята на таврийските българи. Той уточни, че въпросният комитет е основан в края на 2013 г. и си е поставил няколко цели.
Сред тях са преиздаването на две книги. Първата от тях е "Българи в Таврия" на Мишо Хаджийски, таврийски писател, журналист, общественик и инициатор за преселването им от Таврия в България в разгара на Втората световна война. Таврийските българи са потомци на българи, които през вековете, най-вече след руско-турските войни, са се преселвали от България в пределите на тогавашната Руска империя, основно в Бесарабия. Оттам през 1861, 1862, 1863 г. част от бесарабските българи се преселват в земите на север от Азовско море, където областта Таврия.
С проучване в тази посока се занимава и журналистът Иво Инджев. Той е открил потомци на таврийски българи, които цял живот са крили, че са такива. Те са избягали от тогавашния Съветски съюз и са дошли в България. Броят им, по думите му, бил около 2 хиляди. Те били приютени и оземлени тук в Делиормана.
Освен двете допълнени издания, друга инициатива е построяването в Добрич на мемориален знак в памет на таврийските българи. Според Георги Чунчуков вече е направена първата стъпка - одобрено е мястото за паметния знак в Добрич, има разрешение от общинския съвет. Готов е и проектът на паметника, който вече е в Министерството на културата. Чака се позицията на специализиран експертен съвет по изобразително изкуство.
По две от инициативите комитетът за таврийските българи ще работи в сътрудничество с БНТ.
Разговорът в студиото засегна и темата за Паметника на съветската армия. Вандализъм или израз на гражданска позиция са набезите срещу монумента?
Според Иво Инджев твърденията, че премахването на паметници по принцип е вандализъм "обслужват онези, които искат да се запази статуквото на България като постсъветстка колония". Инджев отбеляза, че идеята на съмишлениците му е тази символика да бъде преместена в музея, където нейните поклоници ще могат да я виждат.
Журналистът отправи от екрана покана за утре в зала "България", където ще представи своя книга и така ще отбележи 60-годишния си юбилей.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News