Една година в очакване на момичетата
Светът отбеляза една година, откакто нигерийската терористична групировка "Боко Харам" отвлече 276 ученички от гимназия в град Чибок. 57 от тях успяват да избягат, но съдбата на останалите 219 продължава да е неизвестна. За това разказва Джанан Дурал в "Денят започва".
Световен марш на момичетата събра стотици в Абуджа в знак на солидарност с отвлечените преди година. На 14 април 2014-та година късно през нощта в общежитието на гимназията в нигерийския град Чибок нахлуват бойци от "Боко Харам" и отвеждат със себе си 276 момичета на възраст между 16 и 18 години. Около 100 от тях се появиха във видео, облечени с бурки и рецитиращи пасажи от Корана. Според терористите някои от девойките са принудително омъжени, други са продадени в Чад и Камерун. Светът се обедини зад кампанията "Върнете ни момичетата". Бившият евродепутат Мариела Баева е един от инициаторите.
Мариела Баева, бивш евродепутат и участник в кампанията "Върнете ни момичетата": "Тези събития са както мълчаливи протести, така и процесии, молитви, бдения. Като в столицата на Нигерия - Абуджа, се състоя световен марш на момичетата. Подобни инициативи протичат и в някои страни-членки на ЕС."
Емпайър стейт билдинг в Ню Йорк беше осветена в пурпурно и червено, като символ на непримиримостта към насилието и терора. Усилията за откриване на момичетата обаче продължават.
Мариела Баева, бивш евродепутат и участник в кампанията "Върнете ни момичетата: "Местоположението е неизвестно, но някои доклади насочват вниманието към факта, че може би по-голямата част все още се намират в щата Борно. Знаем, че новоизбраният президент на Нигерия - Бухари, не поема ангажимент за установи местоположението на отвлечените момичета, но ще направи всичко,
което е по силите... да се предприемат конкретни мерки в тази посока. Разбира се и международната общност оказва натиск това да се осъществи. - Вярвате ли, че ще бъдат открити момичетата? -
Все пак е важно да знаем, че те са разделени в групи по 7-8 до 10 момичета и освобождаването на една група, неминуемо означава гибелта на друга. Така че... деликатно се подхожда. Надеждата умира последна."
Надежда таят и близките на отвлечените момичета.
Инок Марк, баща на една от отвлечените ученички: "Съсипани сме. Жена ми вече не може да работи, защото се налага да пие
успокоителни. Откакто дъщеря ни изчезна, лекарствата все повече заместват храната за нас."
Какво точно се случва с похитените ученички продължава да бъде обвито в мистерия. Една от девойките, успяла да избяга от "Боко Харам", още не може да забрави случилото се.
Аиша: "Обучаваха момичетата как да боравят с оръжия. Аз бях една от тези, които се научиха как да стрелят. Показаха ни и как се използват бомби и как да нападаме селища."
Даниел Ейре, "Амнести интърнешънал": "Нямаме ясни доказателства, че момичетата от Чибок са станали джихадисти. Знаем обаче как действа "Боко Харам" - отвлечените жени обикновено са
отвеждани в лагери, където са изнасилвани и принуждавани да приемат идеологията на групировката и тяхната интерпретация на Корана."
След като преминат през лагерите, жертвите на групировката са насилствено омъжвани или принудени да се бият. Жертви на джихадистите обаче не са само жени. Стотици млади момчета са избивани от групировката. Според неправителствената организация "Амнести интърнешънал", ислямистите са отвлекли най-малко 2000 жени и момичета само от началото на тази година. По данни на ООН терорът, който "Боко Харам" осъществява в Африка е отнел
живота на най-малко 15 хиляди души, а милион и половина, огромна част от които деца, са останали без дом.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News