Позитивно за ХИВ-позитивните
Постигната ли е целта „Да сведем до нула”? Как ще се финансират дейностите по превенцията на вируса от догодина? Ясно ли е какво ще стане с дейностите по превенцията след оттеглянето на Глобалния фонд за борба със СПИН? Защо инфекционистите смятат, че краят на ХИВ епидемията предстои през 2030-та? Отговорите на тези въпроси търсим в навечерието на Международния ден за борба със СПИН заедно с госитте ни в студиото проф. Татяна Червенякова - директор на Инфекциозна болница - София и д-р Тонка Върлева - директор на Програмата за превенция и контрол на ХИВ / СПИН.
Последнта статистика показва, че тази година у нас са регистрирани нови 126 българи, носители на вируса на СПИН. 90% от новорегистрирраните са се заразили по сексуален път, сочат данните на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН към Министреството на здравеопазването. Данните са от 25 юли 2015 г. Така общо носителите на ХИВ в страната са 2169.
Възможно ли е този брой за България да бъде сведен до нула във врзъка с прогнозите за край на епидемията от СПИН през 2030 г.? Доктор Тонка Върлева изтъкна едно решение на Общото събрание на ООН от 25 септември тази година - фолмулата 90/90/90. Това означава 90% от инфектираните да знаят своя статус /а това означава мощни политикки за тестуване/, 90% от хората, знаещи своя ХИВ-статус, да бъдат включени на терапия, а 90% от включените на терапия, да имат неоткриваем вирусен товар. "Всичко това е свързано с развитието на програми както за превенция, така и за лечение", подчерта експертът и продължи: "Данните, обаче, за света показват, че 30 години след началото на епидемията, 78 милиона са инфектирани, от тях 39 милиона вече са починали. Но има и добра новина, че над 37 %, което е около 13 милиона в света са на лечение като при 8 милиона от тези хора лечението се предоставя от Глобалния фонд."
В България ситуацията по отношение на превенцията и лечението е добра, тъй като в последните 12 години Нацоналната програма по СПИН беше кофинансирана от Глобалния фонд. Той обаче сега се оттегля и това е големият проблем. Д-р Тонка Върлева обеща добри новини в тази посока, които ще бъдат съобщени на пресконференция на Министерството на здравеопазването на 1 декември. Работи се заедно с Глобалния фонд това оттегляне да стане постепенно и с постепенно нализане на държавното финансиране.
Според проф. Татяна Червенякова ликвидирането на разпространението на заразата до 2030 г. е стремежът на българските инфекционистите, но това е възможно рано или късно дотолкова, доколкото повече от пациентите имат достъп до лечение. "Провеждайки анти-ретро-вирусно лечение ние снижамаме разпространението на вируса".
В допълнение д-р Върлева каза, че в последните години у нас се работи много успешно по отношение на вертикалната трансмисия майка-дете. Голям е процентът /в някои райони почти 100%/ на бременните жени, които се изследват и всяка бременна жена, открита като ХИВ-позитивна, благодарение на 3-компонентната терапия, може да бъде лекувана.
От своя страна проф. Татяна Червенякова обясни новостите в лечението на ХИВ-позитивните, за които научаваме по-нататък в разговора. Основното е, че лекарите вече атакуват заболяването "дори с неговата поява" като целта е да ликвидират вируса от една страна, а от друга да ограничат неговото разпространение. Освен това ново е и навлизането на комбинирани препарати - в една таблетка да съществуват 2-3 медикамента.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News