Прекъсване на нежелана бременност

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Днес в "Здравето отблизо" започваме една тема, която също дълги години е била табу - абортът при нежелана бременност.

Кои са методите, използвани през годините.

Изкуственото прекъсване на бременност се практикува още от античността. В различните периоди на различните места по света се използвали разнообразие от методи. От природни билки, които предизвикват аборт, през използване на остри предмети или прилагане на сила върху корема на бременната – някои от тези методи са били жестоки и дори опасни. В народната медицина за прекъсване на бременност са се използвали различни билки, сред които дори чубрица, градински чай, джоджен, бял и черен кукуряк. Други обаче са били изключително отровни. Полският джоджен също може да предизвика опасни странични ефекти особено при извънматочна бременност.

През 19. век медицината предоставя по-добри възможности, благодарение на развитието на хирургията, анестезията и хигиената. Тогава обаче назряват негативни социални настроения срещу аборта в англоговорящия свят, повлияни от Викторианския морал.

Едва през 20. век различни женски организации, специалисти и социални реформи успяват да легализират правото на жените на прекъсват нежеланата бременност.  Първата държава, която позволява абортите да се извършват по желание на жената при медицински специалист и то безплатно, е Съветският съюз. Така правителството се надява да ограничи незаконните аборти, извършвани от т.нар. „бабки“. В етично отношение споровете дали и кога зародишът се превръща в личност с душа са предмет на биоетиката, която няма единен отговор на въпроса. Според Аристотел ембрионът става човек с душа на 40-тия ден, ако е мъжки, или на 90-тия, ако е женски, преди това има душата на животно или растение, защото има само усещания. Според някои тълкувания Хипократовата клетва също забранявала практикуването на аборти по рисковани методи, но трябва да се има предвид, че по времето на Хипократ хирургията все още не е била развита и безопасна.

Доц. д-р Светлозар Стойков днес беше гост в студиото на "Здравето отблизо". Той е председател на Българската асоциация по контрацепция и безопасен аборт, началник на АГ отделението във Велико Търново. Много опитен и обичан от пациентките си специалист.

Какви са най-съвременните методи, които прилагате за прекъсване на бременност?

Какви са рисковете и усложненията, които могат да се получат след хирургичен аборт?

Много жени се страхуват, че при евентуален аборт, няма да могат пак да забременеят. Защо и при какви обстоятелства може да се случи?

Ще поговорим малко повече за медикаментозния аборт. Преди това обаче ще видим интервю с д-р Шарън Камерън от Шотландия – президент на Международната федерация по контрацепция и безопасен аборт (ФИАПАК). Тя беше за кратко в България като участва в практически семинар за прилагането на медикаментозния аборт, тъй като повече от 25 години прилага този метод. Нашият екип се срещна с нея. Ето както сподели тя.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад