Преслав Наков: Фалшивите новини се разпространяват 2 пъти по-бързо от истинските

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      В предаването
      Части от предаването
      Всички броеве

      Фалшивите новини се разпространяват два пъти по-бързо от истинските, каза софтуерният специалист д-р Преслав Наков. Дезинформацията примесена с демографско знание е много опасно, понеже може да се влияе на изборите на хората. Особено в социалните мрежи трябва да има баланс между фалшиви новини и свободата на словото, каза още той.

      Това не е проста задача, в момента, в който открием, че нещо не е вярно, няма ефект, ако подкрепям даден човек или идея, смята Наков.

      Разпознаване на дезинформацията може да стане с проверка на новините и информацията, каза специалистът. Например е важен анализът на медиите, каква е политическата ѝ насоченост, т.е. всеки трябва да си прави сметка какво чете, за да не бъде подведен, коментира още той.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube
      Вече може да ни гледате и в TikTok
      Намерете ни в Google News

      Пишете ни
      x

      Сигнализирайте нередност

      и/или

      Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

      ** Тези полета не са задължителни.

      captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
      Трябва задължително да въведете кода от картинката
      < Назад