Референдум за независимост на Шотландия

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Исторически ден за Великобритания. Шотландците днес гласуват на референдум за независимост, резултатът от който ще отеква в историята не само на Обединеното кралство, но и в цяла Европа. Вижте повече по темата в репортажа на Цветелина Йорданова за "Денят започва".

Бракът между Шотландия и Англия е един от най-успешните политически съюзи в световната история и датира от вече 307 години. Шотландия е независима държава до 1707 година, когато се обединява с Англия и така е създадена Великобритания. Страната на уискито запазва своя отделна съдебна и образователна система, през 99-та година получава правото да има собствен парламент в Единбург. Но отбраната, граничният контрол и данъчното облагане остават в правомощията на парламента в Лондон. И както при всички бракове и този не е без проблеми и настъпи решителният ден, в който трябва да се реши дали да има развод.

Над 4 милиона и 200 хиляди шотландци или 97% от възрастното население на Шотландия е регистрирано да даде своя вот днес. Всички те ще трябва да отговорят с "Да" или "Не" на един въпрос - "Трябва ли Шотландия да е независима страна?". Ако вотът е отрицателен, северният братовчед на Англия ще остане част от семейството, но в противен случай Великобритания ще стане по-малко велика или със сигурност по-малка.

Начело на кампанията за независимост е премиерът на Шотландия Алекс Салмънд, чиято партия управлява от 2007-ма насам.

Алекс Салмънд - премиер на Шотландия: "Не мисля, че някой може по-добре да управлява Шотландия от самите хора, които живеят и работят тук. И не защото в Уестминстър работят против нас, те просто не знаят достатъчно за Шотландия. "

Аргументите на привържениците -  шотландците трябва да имат пълен контрол върху вътрешните си работи, а приходите от петролните полета могат да поддържат икономиката.

Привържениците на Юниън Джак твърдят, че независима Шотландия ще бъде по-слаба на световната сцена. Ще се наложи да бъдат повишени данъците, за да се издържат всички общи към момента институции с Англия. Много компании предупреждават, че може да има отлив на капитали от Шотландия, което застрашава работните места. Британският премиер Дейвид Камерън обеща повече правомощия за Шотландия в навечерието на референдума и направи емоционален призив.

Дейвид Камерън - премиер на Великобритания: "Бъдещето на нашата страна е поставено на карта. Едно решение, което може да разруши нашето семейство от нации. Няма връщане назад от това. Завинаги ще поемем по различни пътища. Сърцето ми е разбито. Празненствата и възпоменателните церемонии, вече няма да има Обединено кралство."

Някои очакват референдумът да е въпрос на национална идентичност, мъже с поли, уиски в ръка и носталгия по "Смело сърце". Но в основата са парите и икономиката - "Каква валута ще използва Шотландия? Как ще се разпределят петролните приходи от Северно море? Кой ще поеме тежестта на държавния дълг?" Шотландия има население от 5 милиона и 300 хиляди души - 8% от общото население на Великобритания. Ако стане независима, това ще е държава по-голяма от Ирландия, но по-малка от Дания. Икономическите й позиции ще зависят основно от споразумението с Лондон за петрола и разбира се колко дълго тези запаси ще бъдат налични.

Дейвид Филипс - икономически анализатор: "Най-големият риск при такава икономика са приходите от петрола. Те са много нестабилни - една година са високи, на следващата ниски. Това излага на риск бюджета и икономиката на Шотландия. В дългосрочен план тези приходи спадат."

Управляващата партия в Шотландия планира да запази монархията и Елизабет Втора да остане държавен глава на Шотландия. Днешният вот няма законовообвързваща сила, но британското правителство вече обеща да договори отделянето на Шотландия при преобладаващ положителен вот. Това може да стане едва през март 2016-та година. Шотландия ще трябва също и да предоговори членството си в Европейския съюз, но може да срещне сериозна съпротива от страна на Испания, която иска да попари каквито и да е сепаратистки надежди заради своята област Каталония.

Днешното гласуване накара шотландците да се замислят кои са, откъде идват и най-важното къде искат да бъдат.

Рори Стюарт - депутат: "Някак си не разбираме, че това е най-голямото политически решение от Втората световна война насам. Една трета от нашата страна се отцепва и много хора във Великобритания все още не са се събудили и казват - о, има малко политика, малко е сложно, няма нищо общо с мен. Но всъщност това е екзистенциален въпрос за Великобритания. "

Въпросът е екзистенциален не само за Великобритания, а и за цяла Европа. Каквото и да решат днес шотландците, то ще остави дълбок

отпечатък в историята.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад