Йорданов коментира, че е било логично да бъде поканен да съдейства за залавянето на затворника, след като през 2011 г. е изготвил и психологически профил на Пелов, но уточни, че в България все още няма практика бивши служители да бъдат търсени в такива случаи. "Мога да кажа, че само неформално съм коментирал."
Психологът заяви, че е леко изненадан от факта, че затворникът е пребивавал в Ботевград и припомни, че първия път Пелов се е крил във вилна зона над града. "Допусках, че трудно ще рискува да се свърже с близките си, тъй като опитът му показва, че те могат да го предадат. Допусках, че по-скоро ще страни от Ботевград и вероятно е било така за известен период от време. Какво е наложило да се стигне до това взаимодействие с въпросния друг участник в инцидента, не мога да кажа, но в известна степен бях изненадан, че е в Ботевград", посочи той.
Йорданов подчерта, че издирването е оперативна работа, която изисква дълбок анализ в много посоки и работа "на тъмно и на тихо". Той изрази съмнение, че близките на Пелов не са били поставени под наблюдение. "Доколкото знам част от колегите, които са били ангажирани със случая, са доста сериозни полицаи". Йорданов предположи, че по-скоро е имало инцидентен развой.
Психологът припомни, че първия път Пелов се е укривал при близки роднини. Той оцени действията си през 2011 година като правилни, като е убедил майката на затворника да го предаде, тъй като е имало опасност Пелов да бъде убит при акцията за задържането му. "Пелов беше в една вила, където имаше и негов родственик, който не беше добре с психичното си състояние, можеше да се стигне до по-тежък инцидент. Освен това беше стрелял по полицаи и не бях сигурен как и баретите ще реагират в тази ситуация, така че добре, че всичко се разви мирно и тихо", разказа Росен Йорданов и допълни, че в сегашната ситуация няма данни Пелов да е бил в контакт с близките си.
Росен Йорданов: Смятам, че Пелов е доста екстравертен като типаж, доста находчив като поведение. Проблемите в затвора са много стари, много отдавна и служителите там работят в ужасни условия. Там нещата не са променяни от години. Иначе МВР в известна степен стана за смях, защото това не е първият случай на човек, когото не могат да издирят. Лошото е, че МВР не се модернизира. МВР си остава като манталитет, като организационна култура, като идеи, като концепция, като стратегия - една закостеняла система.
Вижте целия разговор във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News