"Quo Vadis Bulgaria 2018: Втората вълна на прехода" - книга на Илиян Василев

В предаването
Части от предаването
Всички броеве
Преходът е приключил, когато страната намери своето устойчиво състояние, когато вътрешните ѝ системи и институции започнат да работят сами, а не когато скачаме от криза на криза. Нито икономиката ни е окончателно пазарна, нито институциите - достатъчно демократични, нито съдебната ни система е достатъчно функционираща и със демократични корени, продължи той.

По думите му "голяма ни беда е, че е нямаме непримиримост, започваме да свикваме с полуистини, с полусвят, в който много удобно разполагаме собствената си липса на отговорност и желание да свършим работата си".

Поради тази причина, когато очакванията към нас сами си ги свиваме, очакванията към тези, които ни управляват започват да се смъкват. И така започнахме да свикваме с това, което ни се предлага, започнахме да го приемаме едва ли не като нормално България да е на последно място в Европа... Нивото на дебата в България е изключително посредствено, коментира дипломатът.

Според него неблагоприятните тенденции у нас могат да бъдат преодолени с промяна в "качеството на дебата".

Първо, не се поставя въпросът когато трябва и както трябва. Второ, дълбочината на тяхното разглеждане обикновено опира до нивото на близкия конформизъм, тоест това, което най-удобно обслужва. Вследствие ние не разбираме нито реалните си рискове, нито възможностите, които всеки риск създава, обясни Василев.


Какво сподели още Илиян Василев в студиото на "Още от деня" вижте във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад