Събитията в Унгария през 1956 г.

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Доц. Веселин Методиев и доц. Пламен Дойнов бяха гости в студиото на "Денят започва с култура". С тях разговаряхме за събитията от 23.Х. до 4.ХI.1956 г. в Унгария.

Историкът Веселин Методиев припомни, че в Унгария през 1956 година се провежда студентска демонстрация. Исканията на студентите са радикално-демократични. Студентската делегация се опитва да влезе в радиото, за да излъчи исканията си. Службите за сигурност отговарят на това със стрелба. Това естествено пали напрежение, което впоследствие се превръща във военен сблъсък. Има стотици убити. Събитията започват на 23 октомври и на 4 ноември идва "освободителката" Червената армия, помита цялата нова система, свалила старото управление на страната. "Нещата се окървавяват до степен след това репресията да се качи на нова степен по-високо." Актът е антикомунистическа съпротива, но е любопитно какво са искали да се случи след него организаторите му. Начело на тези събития стои Имре Наги, който е човек на Москва. "Тези хора са мислели, че се е случило нещо много голямо след речта на Хрусчов през февруари 1956 година. Тези хора започват да живеят в един свят, който в науката се нарича "десталинизация".

Литературният историк Пламен Дойнов акцентира върху това, че събитията от 1956 г. могат да бъдат определени съвсем коректно като въстание, от гледна точка на това, че основният прицел са съветските войски и настояването те да се изтеглят от Унгария. "Антисъветско въстание в съвсем конкретните си измерения." Един от потресаващите документални кадри, присъстващ в много документални филми, посветени на унгарското въстание, показва шепа хора по будапещенските улици, останали след разгрома на въстанието. В същото време по радиото, което все още не е превзето, звучи гласът, зовящ "Унгария загива. Помогнете. SOS." "Това е една от най-безпределните геополитически и човешки самоти. Това е такава самота в целия свят, която изпитват по това време унгарците, жадни за свобода. Защото това остава едно от петната на Запада, който иска мир по това време на всяка цена. Това е и петното върху цялото източноевропейско общество." Факт е, че през 56 г. България не понася пряка вина, каквато има през 1968 година, когато наши войски участват в потъпкването на Пражката пролет.

Изложбата "1956 - за свобода и независимост"

На 19 октомври в Унгарския културен институт беше открита двуезична документална изложба, озаглавена "1956 - за свобода и независимост". Можете да видите кадри от нея в репортажа на Елизабета Зайкова за "Денят започва с култура".

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад