Саджад Карим: В политиката винаги трябва да бъдем оптимисти

Предаване: Панорама, 21.07.2017

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Той вярва в европейските ценности, защото те обединяват. Казва, че благодарение на тях нашият континент е просперирал. Саджад Карим – британец от пакистански произход. Първият британски мюсюлманин, избран за евродепутат. Влиза в Европейския парламент през 2004-та година като консерватор. А 10 години по-късно се включва в надпреварата за председателския пост на Европарламента. Класира се втори, след Мартин Шулц.

За Брекзит Карим говори без емоции, сдържано - типично по британски. Това е и темата, която го доведе в София – „Брекзит и бъдещето на Европа“, дискусия, организирана от евродепутата Илхан Кючюк.

Саджад Карим, евродепутат от Европейски консерватори и реформисти: Брекзит е процес, който се развива в момента. Той е изражение на волята на британския народ като цяло, въпреки че не всички части от Обединеното кралство гласуваха еднакво. Но сега въпросът е какво ще стане с преговорите. Нищо не е изключено, може да се окажем в сценарий, наложен от едната страна, един твърд Брекзит, при който Обединеното кралство излиза с гръм и трясък от Европейския съюз без каквито и да било постигнати споразумения. Може и другата крайност – британският народ да се възпротиви, да поиска правото на промяна на първоначалното решение и да избере да остане в Европейския съюз и, надяваме се, европейското семейство да позволи това нещо да се случи. Има толкова много променливи величини.

Биляна Бонева: А вие оптимист ли сте за този процес?

Саджад Карим: В политиката винаги трябва да бъдем оптимисти, няма как иначе да действаме, но същевременно трябва да гледаме реалистично.

Биляна Бонева: И каква ще бъде според Вас Великобритания след 3 години, когато трябва да е завършил процесът Брекзит? И Европейският съюз – как ще изглежда тогава?

Саджад Карим: Промяната е константа в историята, но темпът на промяната днес е такъв, че гражданите ни се мъчат да се справят с последиците от тази промяна. Европа като цяло се е провалила в предоставянето на решения за предизвикателствата, пред които са изправени. Много от правителствата ни са се провалили в отговора на притесненията им, ето защо сме позволили създаването на условия, които други могат да използват.

Биляна Бонева: Тогава какво предстои - Европа на нациите?

Саджад Карим: Светът на моето поколение се промени, когато Европа се обедини отново. Вижте, днес седя в София, в България, и водя този разговор. 17-годишният Саджад Карим, от Ланкашър, в Англия, в Обединеното кралство, никога не би имал възможността да дойде в тази страна, камо ли просто да влезе, когато пожелае, да води подобен разговор с когото си поиска и да напусне, когато иска. Просто не беше възможно. Нашият свят коренно се промени, когато това се случи. Трябва да намерим някакъв начин да гарантираме бъдещите поколения да не издигат отново тези стени, които хората буквално свалиха с голи ръце през 1989. Не можем да си позволим това да стане.

26 ноември 2008-ма. Денят, в който ислямистки терористи решиха да потопят Мумбай в кръв. При нападението във финансовата столица на Индия загинаха над 160 души, а ранените бяха повече от 300. Една от мишените на терористите беше Тадж палас – хотелът, в който по това време бил и Саджад Карим с европейска делегация.

Саджад Карим:
Видях как убиват 30-ина души пред очите ми, но аз имах късмет, успях да се измъкна жив. Да се върна при семейството ми. Атентатът беше извършен от ислямистки екстремисти. Но няколко месеца след като се прибрах при семейството ми, домът ми в Обединеното кралство беше обсаден от крайно-десни екстремисти, носещи плакати, на които пишеше „Мюсюлманите вън от Обединеното кралство!“. Това е ефектът на махалото.

През 2016-а Лондон избра за кмет Садик Хан – британец от пакистански произход. Първият градоначалник – мюсюлманин, който управлява западноевропейска столица. През последните месеци терорът удари Великобритания с атаки на терористи-ислямисти.

Какво се случва – от една страна сякаш имаме преосмисляне на ценностите, а от друга като че ли толерантността изпада в криза?

Саджад Карим: Изправени сме пред предизвикателства, които се появяват на много нива в страните ни. Всички тези проблеми са отворени за експлоатиране от силите по крайностите в политиките ни, които искат по определен начин да използват икономическите трудности, пред които сме изправени, като изкупителна жертва. Определено сме свидетели на това в Обединеното кралство. Говоря от позицията на човек, произхождащ от етническо малцинство. Британец съм по рождение, но по етнос принадлежа към малцинство. Проблемите, пред които бяхме изправени през 70-те и началото на 80-те на миналия век изчезнаха в края на 80-те и през 90-те, чак до началото на този век. Но след референдума за Брекзит, всичките тези предизвикателства се появяват отново. Страшно много сме се върнали назад, и то за много кратък период от време. Ние, Европа, не можем да си позволим подобно разделяне да се вкорени, защото накрая то води единствено към разруха.

За Европа надеждата на Карим е, независимо от резултатите, с които европейците преодоляват предизвикателствата, европейските ценности да бъдат съхранени.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад