Стратегически фирми за 1 евро. Коментар
В сряда две комисии в парламента ще обсъждат текстове на законови промени, които да спрат сделката за купуване на БТК и други фирми на Цветан Василев. Ще има ли сделка, как това ще се отрази на българската икономика коментираха в студиото на "Денят започва" финансистът Емил Хърсев, Тихомир Безлов, анализатор от Центъра за изследване на демокрацията, и Георги Ангелов, старши икономист в институт "Отворено общество".
Емил Хърсев смята, че е изключително вредно за държавата да се спре сделката със закон, защото когато със задна дата държавата си позволи да се меси в търговски отношения, всъщност тя поема отговорност и тази отговорност може да ѝ бъде потърсена и да се окаже, че държавата ще плати на белгийския инвеститор за това, че му е нарушила интереса. Сделката не е за едно евро, тя включва и задълженията, които трябва да се платят.
Един от големите проблеми е със собствеността в България, коментира Георги Ангелов и подчерта, че не може през 5-6 офшорки да се владеят големи фирми в България, на които не знаем кой е собственикът и кой носи отговорност - особено когато говорим за военна индустрия, за телекомуникации. Самото огласяване на сделка, при която Цветан Василев продава тези компании, които са купени с пари от КТБ, ни показва, че това е нарушение ан законите, тъй като КТБ не може да дава на един човек толкова пари, тъй като това е свързан кредит и той е над лимитите. Икономистът поясни, че много нарушения се откриват, а самата сделка съвпада с навлизането на синдици в КТБ, което е показателно и не е случайно. "Никой не продава за едно евро, ако не иска да постигне друга цел и може би това е другата цел - да се попречи на синдиците да вземат активите и да ги върнат на кредиторите", каза Георги Ангелов.
Най-големият телеком на България, два военни завода, които имат регулации по отношение на износа, мултиплексите, които излъчват публичните телевизии и пийпълметрията, която казва колкозрители гледат дадено предаване,медия - така очерта активите на сделката Тихомир Безлов.
Емил Хърсев припомни, че цената на сделката не е 1 евро, а и дългове за 900 млн. "Очевидно цената на купеното надвишава значително това, което трябва да плати, слецователно съществува финансоав възможност да се изпълнио тази сделка", каза финансистът. И поясни, че въпросът за националната сигурност в компанията държавата е трябвало да заяви преди инвеститорът, който и да е той, да е сключил сделка.
Георги Ангелов върна отново разговора към офшорките и собственика, време е да приемем закон, с който да знаем кой е собственикът на тези компании. Той даде практични предложения - да бъде избран нов шеф на банковия надзор в БНБ и трябва да има наказани и то с дълги присъди в КТБ, както и парите трябва да се върнат обратно.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News