Светът на двама книжари у нас - българка и англичанин
Какво е да си книжар и с какви проблеми се сблъскваш в тази професия. Какво кара хората, които ни позволяват да открием любимата книга, да влязат в тази професия и какви са техните цели, провери репортерът Ивайло Гюров за "Денят започва".
Всеки от нас има своето кътче с любимите книги, които ще пази завинаги. Но кои са хората, които ни помагат да се сдобием с тях. Надникнахме в света на двама книжари - една българка и един англичанин.
Бистра започва да продава книги на софийския площад Славейков още като студентка. След дипломирането си обаче осъзнава, че историци има много, а работа малко.
"И бързо осъзнах, че работа като историк, в точния смисъл на думата, няма да намеря, а че междувременно съм научила за книгите достатъчно, за да го възприемам като втора професия", споделя Бистра и разказва, че в началото на 90-те това е било форма, начин за оцеляване на едно младо студентско семейство с дете. "С мъжа ми се редувахме, и той беше студент. Единият учеше, другият работеше. После обратното", припомня си тя.
През 2001-ва Бистра отваря собствена книжарница за българска литература и въпреки безброй ремонти и няколко наводнения успява да популяризира родното творчество и до днес. Убедена в качеството на нашите писатели, търси сближаването на все повече от нас към четенето.
На въпрос за книгата, която дефинира живота и, Бистра отговаря: "Книгите. В смисъл, въобще, книгите. Няма конкретни. Или по-скоро се сменят във времето, защото и аз пораствам. Или остарявам и помъдрявам, но това вече зависи от гледната точка."
Англичанинът Макс заживява у нас преди 8 години. Да намери книги на родния си език обаче се оказва голяма трудност и той решава сам да отвори книжарница за англоезична литература и типично английски артикули.
Каквого задържа тук? "Ами, харесва ми. Много е вълнуващо и интересно във вашата страна. Страхотна природа, страхотен климат", казва Макс.
Казва, че работата му носи по равни количества напрежение и наслада. Самият той не се възприема като посланик на английската култура, но въпреки това се опитва да покаже ексцентричното лице на английския бит.
"Лично предпочитам модерна белетристика от 20-ти век до сега - американска, английска, също и европейска", споделя Макс.
"Мисля, че българите са много големи любители на четенето. Независимо дали отидете в някоя градска или селска къща тук, пак ще намерите повече книги, отколкото в английска къща", коментира англичанинът..
Макс признава, че все още му е трудно да чете на български, но е запознат с творчеството на класиците ни. Уверен в успеха на бизнеса си, той гледа смело напред.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News