Теменужка Петкова: Помощта от държавата за плащането за АЕЦ Белене е възмездна

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова потвърди в "Денят започва", че ни трябва разрешение на Брюксел, тъй като като страна-член на ЕС сме длъжни да спазваме европейското законодателство и европейските директиви в областта на държавните помощи, за да платим на Атомекспортстрой поръчаното оборудване за АЕЦ "Белене" след решението на Международния арбитражен съд. Първо трябва да бъде гласуван в нашия парламент законопроект за държавна помощ, който предлагат, а след това ще подготвят цялата необходима документация, която да бъде изпратена в Европейската комисия и ще настояват за бързата нотификация, за да могат час по-скоро да се разплатят с Атомстройекспорт, поясни министър Петкова. Характерът на помощта от държавата е възмездна, която ще бъде възстановена, тя ще бъде предоставена на НЕК, за да може да плати поръчаното през 2008 г. оборудване за АЕЦ "Белене", срещу това ще получим активи, които имат съответната стойност, и които ще бъде пренесена като актив на НЕК и това ще позволи да възстановим този заем - тази възмездна държавна помощ. Теменужка Петкова припомни, че въпреки че няма договор, правителството на Станишев през 2006 и през 2008 г. във връзка с изграждането на "Белене", знаейки, че няма откъде да дойдат парите, подписват допълнение номер 5, с което си поръчваме оборудването с дълъг цикъл на производство. Какво ще правим това оборудване днес? Площадката, оборудването, заедно с всички разрешителни, могат да бъдат обособени в отделна проектна компания, едновременно със създаването да бъде стартирана процедура за нейната приватизация, каза министър Петкова и подчерта, че след като се твърди, че това е добър проект, тя се надява да се появят инвеститори, които да покажат дали този проект е жизнеспособен и ако това е така, ще успеят да го реализират.

"Плащайки това оборудване, ние искаме да станем собственици на него, тъй като до този момент не сме, тъй като не сме си платили, възможни са всякакви варианти, тепърва ще анализираме всеки един от тях и тепърва ще търсим най-доброто решение", коментира енергийният министър. Позицията на правителството е много ясно определена за изграждане на нови ядрени мощности и тя е: Не трябва да има изискване за държавна гаранция, без изискване за дългосрочен договор за изкупуване тази електрическа енергия и трябва да има стратегически инвеститор, който да финансира проекта. "Искаме такъв един проект да бъде развит изцяло на пазарна основа", категорична беше Теменужка Петкова.

Оборудването за АЕЦ "Белене" започва да се произвежда с анекс от 2008 г., 2009 г. проектът е замразен, уведомяваме руснаците едва през 2012 г., че това няма да се строи, защо този проект не е спрян навреме? На този въпрос министър Петкова припомни, че проектът стартира с фалстарт още през 2006 г. с обществената поръчка за изпълнител, когато договор не е подписан, защото не са ясни основните параметри на проекта. Тогава предшествениците им подписват споразумение, от което става ясно, че те ще водят преговори да подпишат договор някога в бъдещето. Ако този проект не беше спрян, той щеше да генерира до този момент един много сериозен финансов ресурс и сметката щеше да бъде много по-голяма - до 20 млрд.лв., обясни Петкова.

Министърът на енергетиката коментира и интерконекторните връзки със съседните страни, като подчерта, че развитието им върви добре, напредък има при интерконектора Гърция-България, до края на годината би трябвало да стане факт връзката с Румъния, работи се активно и по интерконектора със Сърбия, забавянето идва от сръбска страна, тъй като те имат проблем с финансирането. По този проблем в разговора се включи и посланикът на България е Сърбия Радко Влайков.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад