Необходими ли са промени в родилните практики?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За раждането, за акушерската помощ и за ролята на акушерките, които като че ли в България са подценени и са превърнати в асистенти на гинеколозите говориха в студиото на „Денят започва“ Йоана Станчева, акушер, проф. Сандра Морано, която е акушер-гинеколог и на д-р Рамон Ескуриет, акушер и доктор по биомедицина.

„Това, което е една акушерка в европейските страни, каквато е и България, но не е съобразена с регулациите там, е много различна от българската акушерка. Освен, че акушерката разговаря с жената, тя е основното обгрижващо медицинско лице, което оказва качествена, надеждна клинична грижа за бременната жена от момента, в който тя е бременна, до около 40 дни след раждането. Това включва пълно проследяване на бремеността на жената, когато тя няма здравословни проблеми, няма усложнения, подкрепа по време на раждането – не само емоционално, но и изцяло клинична. Много жени в Европа не виждат акушер-гинеколог, ако нямат усложнения и разбира се, подкрепа в започването на новото семейство, в начина, по който се чувства жената като майка“, каза Йоана Станчева.

„Това, което е позволено по закон в България, за да извършва една акушерка автономно е много различно от директивите за компетенциите на акушерките в ущерб на акушерките у нас“, беше категорична Станчева.

„Смятам, че акушерките са хората, които са най-близки до жените. Може би акушерката би могла да разбере проблема. Например във Великобритания има напълно изоставени хора в определени райони и квартали, защото бременността сред тинейджърите е много разпространена“, каза проф. Морано.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад