Цената на депутатите

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Колко струват народните представители? Какъв е смисълът на дебата за замразяването на депутатските заплати? В "Животът и други неща" на тези и други въпроси по темата отговориха икономистите Кольо Парамов, Лъчезар Богданов и Емил Хърсев.

 vlcsnap-2014-02-08-12h01m36s219Има държавни длъжности, да речем управителят на БНБ, които получават заплата, чийто размер е обвързан с размера на възнаграждението на депутатите. Същото е с министри, ръководители на агенции, поясни Емил Хърсев. "Това е въпросът, че свиването на тази база, около която се образуват възнагражденията на висши държавни ръководители, може да доведе до това, че ръководителят на дадено ведомство да получава по-малко от заплатата на неговите подчинени, което не е добре за системата и за кариерното израстване на хората", добави експертът. Ако считаме, че разходът за поддръжка на това народно представителство е голям, е по-добре да намалим броя на депутатите, например, на 100, предложи финансистът.

Спор vlcsnap-2014-02-08-12h01m32s187ед Кольо Парамов грешната доходна матрица, която вече 15 години не е коригирана, е довела до колапс в държавата. "Нещата се влошават твърде много. С напускането на последния шеф в енергетиката ние вече разбираме цената на експерта и цената на държавния служител", подчерта той и прогнозира, че в следващите две-три години много от" хората, които са на супер експертно ниво, доста от хората, които знаят за какво става дума, ще се откажат от държавната служба и ще търсят дали в чужбина, дали в България заплащане високо и нормално за тяхната експертност". За депутатите това е популистка тема - те искат да манипулират и го правят добре, но този театър скоро ще свърши, добави икономистът.

vlcsnap-2014-02-08-12h28m42s94Според Лъчезар Богданов големият въпрос е как се справяме с мотивацията на 240 или 100 депутати и 18 министри, а по-скоро какво правим 150-200 хиляди човека, заети в публичната сфера. Като говорим за държавните служители има нещо генерално сбъркано в модела, отбеляза той и поясни: "Човек, кой въвежда данни от хартия в компютър - нещо, което може да върши един седмокласник, е почти приравнен на човек, от когото се очаква да пише промени в новите данъчни закони, да гони контрабандата със законодателни мерки... И двамата са младши експерти, и двамата взимат някаква заплата малко над минималната. Това е проблемът. Единият човек е сериозен експерт, когото трябва да привлечем от частния сектор, от аналитичния бизнес, а другият е един от хилядите машинни оператори."

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад