Училище в планината
Промени в Закона за образованието предвиждат учителските заплати да се определят и от региона, в който се намира учебното заведение. Тази идея е записана в проектостратегията на Министерството на образованието за развитие на педагогически кадри. Стотици преподаватели от малките населени места и труднодостъпни региони в цялата страна се надяват това да доведе до повишение на заплатите, което с делегираните бюджети е невъзможно, съобщава в "Денят започва" Зорница Илиева.
Училището в Средно село, община Златарица, е единственото в радиус от 30 километра. За това то е със статут на защитено и не е застрашено от закриване, дори и учениците да са малко. Тази учебна година петима учители преподават на 22 деца. Селото е високо в планината, отдалечено от града, и за това учителите живеят на общежитие. Прибират се при семействата си единствено за почивните дни.
"Ние тръгваме всяка неделя следобед в 16:00 часа, пристигаме в 19:30 в Средно село, със смяна на два автобуса и се прибираме в петък. Целогодишно 90% от времето ни преминава в Средно село. Условията, при които ние сме поставени, са много по–трудни в сравнение с преподавателите в градовете", обяснява Мариана Никова – директор на ОУ "Васил Левски" в Средно село.
С новия проектозакон ще се помисли за учители, които работят при такива условия. Педагозите се надяват политиците да имат воля и да намерят средства и воля да подобрят живота им.
"Може би в планинските райони, където условията са по-тежки, по-трудни, да има някакъв процент завишаване на заплатите или някакво допълнително възнаграждение като компенсация за това, че младите хора са дошли тук. Те са откъснати от света", добавя Никова.
Учителите в Средно село вземат заплата от 550 лева. С нея, обаче, те плащат сметки в общежитието, дори често купуват ученически пособия на учениците.
"Наистина се надявам заплатите, които управляващите ще сметнат за нормални за нас, да бъдат съобразени именно с мястото, където живеем, региона, условията ни труд, това, че едновременно работим с два класа, смесените паралелки. Искрено се надявам, че всичко ще бъде обмислено, така че да има някаква доза справедливост", казва учителката Маргарита Николова.
"От тия заплати ние редовно купуваме материали на нашите деца – моливи, химикали, пергели, линии и тетрадки, които са много важни за всеки предмет. Тук районът е беден - да не кажа 100%, ама 95 % от хората са безработни", добавя колегата й Снежанка Братоева.
Учителите казват още, че понякога се чувстват и като апостоли, призовават държавата да ги подпомогне, за да може и млади колеги да се решават да работят в отдалечените села.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News