Защо БЛС не одобрява Националната здравна стратегия?
Защо Националната здравна стратегия предизвика критиките на Българския лекарски съюз, какви липси виждат? Отговорите на тези въпроси в "Денят започва" потърсихме от заместник-председателя на БЛС Юлиян Йорданов.
Той заяви, че след прочитане на текстовете остават с впечатлението, че това е нещо красиво направено, но за съжаление просто няма да се случи. Йорданов заяви, че в плана за действие за периода 2014-2020 година не са разчетени финансите добре, не е посочено какви суми, за какво ще е необходимо и от къде ще ги вземат. В допълнение подчерта, че от началото на здравната реформа до сега нито една Здравна стратегия не е била реализирана. Причина за това Йорданов посочи в липсата на приемственост и консенсус между правителствата.
Той бе категоричен: "Много от текстовете са просто нереални, те просто няма да се случат". И добави, че в Националната здравна стратегия никъде не пише как ще изглежда нашето здравеопазване през 2020 година.
Юлиян Йорданов заяви още, че по изчисления на съсловната организация към средата на тази година дефицитът в здравеопазването може да достигне 200 милиона лева. Заради липсата на средства може да се стигне и до лекарски протести.
"Би трябвало още от сега да се мисли и аз се надявам на разумни действия от управляващите, да се помисли как да бъде покрит този дефицит, за да не стигаме до ситуацията, която беше в края на миналата година. Ние имаме предложение за децата, които държавата осигурява - вместо 50% да заплаща 100%, от там някъде ще дойдат около 160 млн. лв., което се надяваме донякъде да компенсира дефицита на Здравната каса", заяви заместник-председателят на Българския лекарски съюз.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News