Архивите поставят въпроса: Знаем ли истината за пътя на Ботевата чета?

Темите в предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Всеки документ, който дойде в архива, е богатство. В някои от случаите каратите на диамантите са малко повече. Казват ни го в Държавния архив, докато изваждат най-голямата си находка за тази година - писмото на Христо Ботев до фабриканта Христо Сяров. Държавният пазител на ценни документи получава архива от внучката на Иван Клинчаров.

Иванка Гезенко - младши експерт в отдел ,,Обработка на архивни фондове", ЦДА: "Просто в момента, в който го намерихме .. за нас беше.... не мога да предам вълнението да видите някъде подписа на Христо Ботев, излязъл документ изпод неговата ръка."

След направената идентификация вече всички били сигурни - това е писмо на Ботев. А в текста, излязъл изпод ръката му се казва:

Иванка Гезенко - младши експерт в отдел ,,Обработка на архивни фондове", ЦДА:
"Сандъкът, който извадихме с тебе от пощата в Гюргево не бил пристигнал в Русчук. Иди, моля ти се, у Киселова и попитай Ставри каква е работата. Не е ли щял да го вземе турчина или не са му го дали. Блъсков пише, че няколко пъти изпровождал ближния да го иска. Виж дано направиш нещо с билетите, дордето съм там. Поздравлявам те - 25.02.1875г. Христо Ботев."

Доцент Михаил Груев, директор на Агенция "Архиви" е в студиото в Деня на професионалния празник на архиваря.

Смисълът на архивите е в това да съберат документалната памет на нацията. Затова архиварите полагат усилия да събират малко по малко, като колекционери парчета от "мозайката на миналото".

Доц. Михаил Груев, директор на Агенция "Архиви":
"И този фонд, който постъпи неотдавна, на Иван Клинчаров е отлично свидетелство за това. Понякога такива малки документи дават възможност за обръщане на целия разказ. Например, това, което не беше посочено в репортажа, е една визитка на капитана на "Радецки", написана на френски език, в която се казва кога корабът ще бъде в Козлодуй, което... разбира се, нужно е още време, нужно е още работа, но това обръща малко нашите представи за пътя на Ботевата чета. Защото е възможно те просто да се договорили, а не така, както знаем от историографията до тоя момент, да е революционен акт на завземането на кораба."

И тук възниква въпросът - какво е значението на писмото.

Иванка Гезенко - младши експерт в отдел ,,Обработка на архивни фондове", ЦДА:
"Само трябва да отбележим, че това са няколко месеца преди Априлското въстание и преди преминаването на Ботев в Козлодуй. Все пак има някакво значение, сандъкът може да бъде с оръжия, с муниции, може да бъде с много, много различни неща. Така че ни трябва още време да кажем точно какво е значението на този документ."

В документите, дарени на Държавния архив, откриваме още визитни картички на капитана на кораба "Радецки" и биографиите на български дейци на национално-освободителното движение. Все документи, които ще осветляват още повече моменти от националната ни история.


Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад