В здравния лабиринт

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

40-годишен мъж от Благоевград почина в Психодиспансера в благоевградското село Хърсово. Мъжът е бил настанен в боничното заведение, докато роднините чакали  да се освободи място в някои от домовете на територията на община Благоевград където могат да бъдат обгрижвани възрастни хора, за които няма кой да се грижи или пък имат психични заболявания. По молба на роднините на мъжа няма да споменаваме името му и затова ще го наречем Петър, а съседка на починалия мъж поиска да не показваме лицето ѝ в репортажа.

Съседи на 40-годишния Петър разказаха, че мъжът години наред обитавал малка стаичка при изключително лоши условия. Изоставен бил от семейството му. Имал здравословни проблеми -умствена изостаналост и кожно заболяване. Грижи за мъжа полагали роднини, които ни разказаха, че Петър страда от кожното заболяване отдавна. Лекували го в кожния диспансер в Благоевград, който от миналата година вече е закрит. Заради студената зима близките започнали да му подготвят документи за постъпване в социално заведение. Намерили му място в дом за временно настаняване където останал вместо три – четири месеца. А след това го приели в психиатричния диспансер.

„Настанявали сме в центъра за временно настаняване към община Благоевград, два пъти сме го настанявали в този център даже при първото му настаняване в центъра се започна процедура за освидетелстване и осигуряване на медицински документи с експертно решение от ТЕЛК като водещата диагноза в случая е умствена изостаналост. Случаят, ако говорим за посътвпането му в психиатрично отделение на МБАЛ-Благоевград, е следното по желание на близките и по желание на лицето се потърсиха услугите след консултация със специалисти е постъпил за лечение и за изследване в помощното заведение. Това е като хронология това се случи", разказа Александър Балев, директор на Социално подпомагане, Благоевград

Роднините на мъжа имали желание да го настанят трайно в социален дом и подали документи. Оказало се, че в Благоевград в подходящия за него дом, който е един, места няма, а чакащите са доста. Документите изпратили и в този в Гоце Делчев където се оказал  под номер 11 в листата на чакащите, а в друг дом в региона под номер 6.

От социалната служба в Благоевград признаха, че проблемът с настаняване на хора с психични заболявания или пък с деменция в домове става все по-голям. Обясняват го с нарастващия брой на хората, които имат нужда от помощ някой да се грижи за тях . Над 50 души са подали документи и чакат място в домовете в Симитли и Благоевград.

„Проблем е защото не можем да реагираме веднага и веднага да решим нещата, защото местата са определен брой и не могат  да бъдат надвишавани. Искам категорично да кажа не бива да се правят внушения, че дирекция социално подпомагане носи отговорност, че някой му се е случило нещо да речем починал при положение особено когато пък сме направили всичко възможно за конкретния случай", каза Балев.

От Психиатричния диспансер в Благоевград отказаха да кажат с какво заболяване е приет мъжът както и от какво е починал.

Превръщат ли се психодиспансерите и болниците за психично болни от лечебни заведения в приюти. По темата разговаряхме с Цветеслава Гълъбова, директор на Специализираната болница по психиатрия „Св. Иван Рилски” в Курило в студиото на "Денят започва".

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад