Данни от статистик, огласени днес, показват, че катастрофите с участието на пешеходци се увеличават в 12 области на страната, това съобщават от полицията. 61 са загиналите от началото на годината до края на месец май, 770 са ранените. Само преди седмица в Стара Загора на пешеходна зона загина 4-годишно детенце, а от вчера имаме съобщения за две възрастни жени с две малки деца, бутнати от автомобили. Зачестяват ли пътнотранспорнтите произшествия и какви мерки могат да се предприемат срещу това. По тази тема разговаряхме с гостите в студиото на "Още от деня" Алекси Стратиев, експерт по безопасност на движението и бивш началник на "Пътна полиция", Йонко Иванов, председател на "Съюза по авто-мото подготовка", и Илия Тодоров, експерт в "Българската асоциация на пострадалите при катастрофи".
Алекси Стратиев посочи, че юли и август са месеците с най-висока концентрация на пътни произшествия. Той коментира, че за миналата година загиналите са два пъти по-малко в сравнение с предишни години, но това не може да бъде успокоително. Можем, разбира се, да работим в посока на това да достигнем нивата на други европейски страни като Швеция и Холандия, например.
Илия Тодоров беше категоричен, че произшествията се дължат на няколко неща. Ние, като участници в движението, не сме достатъчно внимателни и достатъчно предпазливи. Има една недопустима законодателна празнота - в нормативните документи липсва понятието "пешеходна зона".
По думите на Йонко Иванов България е на първо място по брой на загинали на 1 млн. жители. За 20 години над 22 000 са загиналите при катастрофи. Хората с тежки увреждания са над 700 000.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News